Choć trudno przyznać iż byłaby to popularna wśród rolników maszyna, elektryczny Kastor zaprezentowany przez francuskiego producenta zyskał uznanie wśród jury większe od innych maszyn. Zapewne gdyby targi odbywały się w innym kraju, werdykt byłby bardziej zaskakujący.

 Nie mniej, E-Kastor to maszyna, która dobrze wpisuje się w koncepcję zwiększania wydajności przy jednoczesnym dbaniu o środowisko. Jak przekonują specjaliści z Rousseau zastosowanie napędu elektrycznego obniża zapotrzebowanie na moc i pozwala na bardziej ekonomiczną pracę przy mniejszym zużyciu paliwa.

 Maszyna jest zawieszana na TUZie i do działania potrzebuje jedynie podłączenia do WOMu. Napęd z ciągnika przekazywany jest na generator, który zasila silnik elektryczny napędzający rotor kosiarki – ot prosta przekładnia elektryczna. Jak podaje producent, do jej budowy użyto dwóch identycznych silników synchronicznych, jeden pracuje jako generator drugi jako napęd. Prostota ma być ważnym atutem francuskiej maszyny.

 Wszystkie elementy (generator, napęd kosiarki, elektronika sterująca) są chłodzone za pomocą cieczy (mieszanki 50/50 wody i glikolu), układ dysponuje własną chłodnicą, oraz pompą oczywiście również elektryczną.