Czy kilka warstw specjalnej tkaniny lub papieru mogą pomóc nam w oszczędzeniu pieniędzy? To pytanie nie jest do końca poprawnie sformułowane, lecz brzmi dużo lepiej i bardziej zachęcająco niż sloganowe "zmieniaj filtry, bo tak trzeba". Trzeba tu zapytać, po co właściwie musimy wydawać pieniądze na filtry i dlaczego to takie ważne.

Po pierwsze to wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na filtry, przynajmniej do póty do póki są dobre. A dobry w przypadku filtra powietrza oznacza czysty i bez dziur. O to możemy zadbać sami we własnym zakresie, angażując jedynie swój czas.

Filtr suchy – sprężone powietrze i sumienność

W przypadku filtrów suchych, stosowanych obecnie do przeprowadzenia zabiegu czyszczenia, będzie nam potrzebne jedynie sprężone powietrze, którym należy przedmuchać wkłady z kurzu. Dodatkowo warto przetrzeć wilgotną szmatką obudowę filtra.

Co jaki czas taką czynność wykonywać? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi poza „kiedy zajdzie taka potrzeba”. Bowiem w zależności od tego, w jakich warunkach pracujemy, przyjdzie nam się zmierzyć z różnymi częstotliwościami czyszczenia. Im bardziej zapylone środowisko (żniwa, siew, pora suszy), tym częściej trzeba czyścić filtr.

Przyjmuje się, że dla normalnych warunków dobrą praktyką jest co najmniej raz w tygodniu sprawdzić stan filtra i gdy stwierdzimy, że jest brudny, dokonać przedmuchania. W warunkach dużego zapylenia - raz dziennie, a czasem nawet częściej. Oczywiście, jeżeli nasz ciągnik jest wyposażony w czujnik zapchania, będzie nam wygodniej, nie mniej nie warto w 100 proc. polegać na elektronice, zwłaszcza podczas takich suszy, jakie miały miejsce w ostatnim sezonie.

Filtr mokry – olej, rozpuszczalnik i nie mniej sumienności

W przypadku starszych maszyn wyposażonych w mokre filtry, operacja czyszczenia jest równie istotna i jedynie nieco bardziej skomplikowana. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan oleju, jeżeli zaczyna "gęstnieć" od nagromadzonych zanieczyszczeń, tworzą się nagary na ściankach lub zmienia kolor z brązowego na czarny warto jest go wymienić.

Bez względu na stan oleju, następnym krokiem będzie czyszczenie wkładu i wnętrza miski olejowej. Jeżeli olej jest w dobrym stanie można go przelać do jakiegoś naczynia i po wyczyszczeniu misko wlać ponownie.

Wkład, jak i wnętrze filtra, myjemy za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, zwykłej bezołowiowej lub w ostateczności olejem napędowym. W stosunku do filtra suchego jest to dużo brudniejsza i dłuższa operacja. Plusem jest ewentualny niższy koszt wkładu. W filtrze mokrym: kilkanaście-kilkadziesiąt zł, zaś zużyte filtry suche należy w całości wymienić, a cena to wielokrotność wkładu mokrego.

Podobnie jak w przypadku filtrów suchych, nie można podać czasu, co ile dokonywać czyszczenia, bowiem wszystko zależy od środowiska pracy. Warto sprawdzać stan oleju, a podczas prac w dużym zapyleniu, starać się jak najczęściej czyścić filtr i nie zwlekać z wymianą oleju.

 Konsekwencje zaniechania

Tu przechodzimy do sena sprawy. Filtr powietrza pozostawiony sam sobie może się paskudnie zemścić na użytkowniku, zwłaszcza w przypadku maszyn o większym wysileniu silnika (nowszych, z turbodoładowaniem itd.). Nim dojdzie do poważnych awarii, wpierw zaczniemy odczuwać spadek mocy, a ciągnik zacznie więcej spalać. Ponadto, na przytkanym filtrze ciężej będzie uruchomić maszynę, która przy niskich prędkościach obrotowym może się zacząć "dusić".

Źle eksploatowany filtr lub niskiej jakości zamiennik mogą w końcu zacząć przepuszczać zanieczyszczania (w miejscu łączenia warstw lub przez rozdarcia). Wówczas kolejne usterki posypią się lawinowo. W pierwszej kolejności zacznie się proces ścierania łopatek turbosprężarki, ścierniwem będzie oczywiście pył, który powinien zostać na filtrze do czasu wydmuchania przy następnej kontroli. Następne w kolejce są zawory ssące i wnętrze komory spalania, gdzie również nastąpi przyśpieszone zużycie ścierne, czego konsekwencją będzie znacznie wcześniejsza potrzeba wykonania remontu silnika.

Podsumowując, można stwierdzić, że bez względu na to, jaki mamy filtr powietrza, jego poprawna obsługa codzienna może zaoszczędzić nam sporo nerwów i wydatków, a jeżeli dołożymy do tego wymiany zgodnie z zaleceniami, możemy mieć pewność, że układ dolotowy nie stanie się zalążkiem poważnych awarii.