Rozwiązanie firmy Pippo Hydraulic pokazane podczas targów Koneagria w fińskim Tampere, obejmuje zestaw siłowników hydraulicznych, zawory i przyrząd sterujący. Siłowniki hydrauliczne są montowana zamiast tradycyjnych odciągów dolnych ramion trzypunktowego układu zawieszenia (TUZ). Olej jest do nich doprowadzany ze specjalnego zaworu, który w formie modułu jest instalowany na bloku rozdzielacza hydraulicznego ciągnika.

Firma oferuje kilka rodzajów modułów zaworowych, w tym również elementy przystosowane do układów o zmiennym wydatku cieczy (Load Sensing). Z modułu wyprowadzony jest przewód elektryczny łączący go z pilotem, który umieszcza się w kabinie ciągnika.

Za pomocą pilota można w dowolny sposób sterować ramionami TUZ: prawym i lewym niezależnie bądź jednocześnie. Jest to bardzo pomocne podczas zaczepiania maszyn, bo nie trzeba wychodzić z kabiny aby precyzyjnie nakierować haki ramion na kule usadowione na dolnych sprzęgach narzędzia. Rozwiązanie może znaleźć również zastosowanie podczas niektórych prac polowych - zwłaszcza z precyzyjnie pracującymi maszynami w uprawach specjalistycznych.

Ważnym atutem jest też poprawa komfortu i bezpieczeństwa podczas szybkich przejazdów z ciężkim osprzętem zawieszanym na TUZ. Siłowniki hydrauliczne mogą bowiem służyć jako amortyzatory tłumiąc drgania i szarpnięcia przenoszone z zawieszonego narzędzia podczas jazdy po nierównościach. Zabezpieczają zatem przed zerwaniem odciągów, jak ma to nieraz miejsce w standardowym rozwiązaniu. Na zaworze hydraulicznym można ustawić za pomocą pokrętła wartość ciśnienia przy którym zawór się otwiera, co pozwala dostosować pracę układu do sprzętu o zróżnicowanej masie.

Cena zestawu - w zależności od zastosowanego modułu zaworów - zaczyna się od 2963 euro (brutto).

Fińska firma Pippo Hydraulic specjalizuje się w rozwiązaniach stosowanych w hydraulice siłowej, a szczególnie w projektowaniu i produkcji zaworów, które znajdują rozwiązania w maszynach i urządzeniach górniczych, transportowych, leśnych i rolniczych.