Koszty naprawy podstawowych elementów układów wtryskowych zasilanych pompami sekcyjnymi (rzędowymi) czy rotacyjnymi - w porównaniu do common rail - nie należą do wysokich, gdyż przykładowo sprawdzenie najprostszych wtryskiwaczy jednosprężynowych to koszt 10-20 zł, a naprawa z regulacją to kolejne 30-40 zł. Trzeba do tego dodać jeszcze koszt nowych części, czyli zazwyczaj końcówek za 40-200 zł w zależności od typu. Do tego może jeszcze dojść potrzeba wymiany podkładki, której koszt wynosi około 40 zł. W sumie naprawa klasycznego wtryskiwacza wyniesie w najtańszym wariancie około 60-70 zł a przy droższych częściach może przekroczyć 250 zł.

Nie można jednak zapominać o pompie wtryskowej, bo to ona w tym przypadku odpowiada, za stworzenie odpowiednio wysokiego ciśnienia powodującego otwarcie wtryskiwacza. Zarówno w przypadku pompy wtryskowej rotacyjnej jak i rzędowej weryfikacja kosztuje od 200 do 500 zł (w zależności od typu i producenta), naprawa to wydatek od 500 do nawet ponad 1000 zł.

W przypadku najpopularniejszych rozwiązań kompleksowy remont pompy wtryskowej zamknie się kwotą od 500 do 1500 zł. Do popularnych polskich ciągników takich jak Ursus C-330 czy C-360 nową pompę można kupić za około 2 tys. zł ale w przypadku rozwiązań stosowanych w zachodnich maszynach koszt pompy może się już wahać od 3,5 tys. zł do nawet 16 tys. zł.

Należy jednak pamiętać, że bardzo ważny jest etap montażu pompy wtryskowej. Ma ona na kole napędowym regulację kąta wtrysku i tylko użycie odpowiednich urządzeń gwarantuje, że jednostka napędowa odzyska właściwe parametry. Ustawienie na tzw. słuch spowoduje, że nieświadomie stracimy kilka KM mocy, podniesiemy zużycie paliwa i skrócimy żywotność wtryskiwaczy.

Fachowiec za ustawienia pompy weźmie niewiele, bo około 150 zł, ale więcej będzie trzeba mu zapłacić na ogół za dojazd (1-1,5 zł/km). Niemniej bez tego nie można mówić o profesjonalnej naprawie. Oczywiście, należy pamiętać o zachowaniu czystości przy montażu nowych lub naprawionych elementów i oczyszczeniu całego systemu paliwowego łącznie ze zbiornikiem (bardzo ważne).