Alternatywą dla sklepów stacjonarnych stają się, wyrastające jak grzyby po deszczu portale internetowe zajmujące się sprzedażą części i doradzaniem w ich doborze. Z roku na rok po wpisaniu w wyszukiwarce hasła „sklep z częściami do maszyn rolniczych” liczba wyników rośnie. Obok dużych i znanych sieci takich jak Grene czy Kramp, w których oprócz części do maszyn znajdziemy także bogaty asortyment pozostałych akcesoriów: narzędzi, odzieży, elementów doposażenia ciągników, wyposażenia warsztatu, są także mniejsze sklepy. Często specjalizujące się w kilku wybranych markach lub nawet konkretnych podzespołach jak np. OE Parts (przekładnie zwykłe i powershift marki ZF). Co jeszcze możemy znaleźć?

 Metal-Fach – nie tylko maszyny

 Sklep branżowy Metal-Fach to nie jedyny przykład rozszerzenia oferty o przydatne rolnikowi usługi z zakresu obrotu częściami. W tym gronie można by chociażby wymienić jeszcze lubelską Sipmę.

To co zasługuje na uwagę w przypadku projektu polskiego producenta z Sokółki to przejrzysta i bogata oferta części wraz z cenami podanymi wprost, do najpopularniejszych w kraju maszyn (Ursus 330-385), Zetor, także tych produkowanych przez Metal-Fach. Producent przewidział także system promocji i kodów rabatowych, które pozwolą nam zaoszczędzić.

 Claas Parts Shop

 Nieco inne podejście obrał Claas. Niemiecki producent przygotował całą platformę - ClaasConnect, którą rozbudował o wygodny i dostępny 7 dni w tygodniu 24 godz. na dobę sklep, dostępny z poziomu aplikacji. Aby móc rozpocząć korzystnie z usługi trzeba się zarejestrować, a następnie powiązać swoje konto z dilerem (najbliższym lub innym z którym chcemy współpracować). Wówczas uzyskujemy dostęp do bazy danych w tym cen i rabatów.


→ Więcej o Claas Parts Shop pisaliśmy w tym artykule


Ursus i Rol-Mar

 Polski producent ciągników z Lublina poszedł nieco inną drogą rozpoczynając współpracę z zewnętrzną firmą, w tym przypadku z Rol-Marem. Na stronie Rol-Maru znajdziemy jednak nie tylko części do rozchwytywanego w ostatnich czasach C-380, ale także pozostałych modeli nowych Ursusów jak i akcesoria do starszych Ursusów, Zetorów oraz wiele innych podzespołów (hydrauliki, opon, felg, części do kosiarek i innych maszyn).

 Bazy danych części

W przypadku najbardziej rozpoznawalnych marek takich jak: Deutz-Fahr, CNH, John Deere, Amazone, dla klientów przygotowane są specjalne internetowe katalogi w których można wyszukać części po numerze (zarówno względem modelu ciągnika jak i numeru części wybitym na jej obudowie).

Oczywiście nie sposób jest wymienić wszystkich serwisów, katalogów czy sklepów jakie oferują asortyment niezbędny do utrzymania maszyn rolniczych w ruchu. Jedno jest pewne, im więcej projektów tego typu dołączy do gry, tym więcej starań będą musieli dołożyć inni aby ich oferta wciąż była atrakcyjna, a co za tym idzie można spodziewać się poprawy jakości obsługi, przejrzystości ofert, większej jawności cen, oraz być może atrakcyjniejszych warunków sprzedaży.

→ A gdzie ty kupujesz części? W sklepie stacjonarnym, internecie? W Polsce czy zagranicą? Podziel się swoją opinią na Forum Farmera!