Coraz więcej rolników decyduje się na kupno zbiorników, które są bezpieczne dla środowiska. Nowoczesne ministacje to także duża wygoda tankowania i monitorowania poboru paliwa.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują przepisy, które nakazują przechowywanie paliwa w zbiornikach naziemnych dwupłaszczowym, czyli w porównaniu do zwykłej beczki, mających podwójną ścianę. Wielu rolników jednak nie przejmuje się konsekwencjami, bo Urząd Dozoru Technicznego kontroluje wyłącznie przedsiębiorców handlujących paliwem oraz tych, którzy posiadają pojemniki od 2,5 tys l i wzwyż.

Zgodnie z przepisami zbiorniki powinny być zabezpieczone przed przenikaniem paliwa do gruntu i być ustawione na utwardzonym i nieprzepuszczalnym podłożu.

Decydując się na zakup mini stacji paliwowej nie musimy przejmować się zbędnymi pozwoleniami. Większość rolników w chwili montowania zbiornika objęta jest tzw. dozorem uproszczonym co oznacza tylko tyle, że do urządzeń tego typu nie wydaje się decyzji zezwalającej na jego użytek. Nie potrzebna jest także decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Dotyczy to jednak tych, którzy zakupią zbiornik o pojemności do 2,5 tys. l/

Sytuacja zmienia się kiedy zasoby naszego zbiornika wynoszą lub przekraczają 2,5 m3. Wówczas obejmowani jesteśmy tzw. dozorem ograniczonym (zbiorniki do 15 m3). W tym przypadku, prócz uiszczania corocznych opłat do Urzędu Dozoru Technicznego w wysokości 118,50 zł, możemy spodziewać się kontroli przeprowadzanej raz na 2 lata. Dlatego wybierając zbiornik o takiej pojemności warto przede wszystkim pamiętać o tym, aby miał on zaprojektowane otwory inspekcyjne, które umożliwią oględziny wewnętrzne, jego czyszczenie, naprawę i ewentualne badania. Zbiornik, którego pojemność wynosi lub przekracza 2,5 m3, powinien być także wyposażony w urządzenie sygnalizujące powstanie wycieku i elementy zabezpieczające przed przenikaniem płynu do gruntu.

Zanim jednak do tego dojdziemy, na wstępie powinniśmy zastanowić się nad optymalnym miejscem na naszą mini stację. Powinna ona spełniać podstawowe kryteria bezpieczeństwa. Zgodnie z przepisami, minimalna odległość od domu musi wynieść przynajmniej 10 m, z kolei od pozostałych budynków i granicy działki - 5 m. Minimalna odległość mini stacji od drogi nie może być przy tym mniejsza niż 3, a od lasu 20 m.

Kolejną równie ważną zasadą jest zabezpieczenie miejsca przed dziećmi. W pobliżu nie powinny znajdować się przedmioty chemiczne oraz łatwopalne takie jak drewno czy papier. Bez względu na wybór pojemności zbiornika w jego pobliżu musi znajdować się gaśnica, koc gaśniczy i specjalne pojemniki z piaskiem.

Kiedy ustalimy, gdzie postawimy zbiornik warto zastanowić się nad jego pojemnością. Na rynku paleta stacjonarnych zbiorników jest bardzo szeroka i zaczyna się już od pojemności tysiąca litrów. Producenci radzą by wybierać te zbiorniki, które będą odpowiadały miesięcznemu poborowi oleju. Dobrze jest gdy zbiornik uzupełniamy raz na miesiąc przede wszystkim dlatego, że po dłuższym okresie paliwo traci część swoich właściwości.

Część nowoczesnych pomp w swoim wyposażeniu ma zanurzeniowe pompy wirnikowe, które odpowiadają za mieszanie i utrzymanie wysokiej jakości paliwa. Dlatego kiedy w miesiącu zużywamy 3 tys l. paliwa, warto kupić zbiornik o pojemności maksymalnie 3,5 tys. l.