Do zaprawiania ziarna na własne potrzeby rolnicy stosują przeróżne "patenty" mniej lub bardziej skuteczne i bezpieczne. Jeśli w gospodarstwie lub sąsiedztwie nie ma profesjonalnej zaprawiarki do nasion można skusić się na stosunkowo proste rozwiązanie, jakim jest zamontowanie dysz na przenośniku ślimakowym do ziarna. Tego rodzaju urządzenie - Grain Saver, spotkaliśmy na targach Agro Show na stoisku łotewskiej firmy LLP.

Grain Saver do urządzenie w skład którego wchodzi niewielki silnik elektryczny z pompką, która przewodem pobiera z pojemnika rozcieńczoną zaprawę i poprzez 2 dysze rozpyla ją na przechodzącym przez podajnik ziarnie. Dysze mają standardowe końcówki takie jak w opryskiwaczu polowym. Można więc je wymieniać w zależności od potrzeby uzyskania wielkości kropli, a te należy dobrać względem rodzaju zaprawianych nasion.

Dodatkowo dla precyzyjnego ustalenia dawki cieczy służy pokrętło regulatora ciśnienia i manometr. Producent podaje w dołączonej tabeli ustawienia wartości ciśnienia i rodzaj dyszy do uzyskania pożądanej dawki zaprawy. Wydajność zaprawiarki - do 12 t/godz.

Aby zamontować urządzenie, w przenośniku trzeba wyciąć niewielki prostokątny otwór aby wprowadzić dysze do środka. Żmijka na której montowana jest zaprawiarka powinna mieć co najmniej 3 m. To - jak twierdzą przedstawiciele producenta - gwarantuje dobre wymieszania zaprawy z nasionami i ich odpowiednie pokrycie.

Cena urządzenia: 1000 euro+VAT.