W warsztatach pierwszym punktem w diagnozie awarii układu chłodzącego (po wykluczeniu awarii termostatu) jest pomiar ciśnienia w układzie za pomocą specjalnego testera, składającego się z ręcznej pompy z manometrem i termometrem, pozwalającym na kontrolę temperatury cieczy. Test jest bardzo prosty; polega na wytworzeniu ciśnienia w układzie, a jeżeli wskazówka dąży ku "0", test nieszczelności jest pozytywny.

W warunkach gospodarskich, podstawową przesłanką do zdiagnozowania nieszczelności chłodnicy jest zaobserwowanie wycieku, który potwierdzi spadek poziomu cieczy chłodzącej w chłodnicy lub zbiorniku wyrównawczym.

Jak twierdzi Mariusz Radoliński ze specjalistycznego zakładu naprawy chłodnic Chłodnice Rosłoniec, nieszczelność może być widoczna po częściowym zdemontowaniu chłodnicy  w celu uzyskania jej pełnego obrazu. Jeżeli jednak wyciek cieczy nadal nie jest widoczny gołym okiem, praktycznie nie istnieje sposób na zlokalizowanie nieszczelności bez użycia bardziej profesjonalnych środków. Jego zdaniem, w takim przypadku konieczne jest wymontowanie chłodnicy, zanurzenie jej w cieczy i stworzenie w niej odpowiedniego ciśnienia powietrza i właśnie tego typu zabieg pozwoli na dokładną lokalizację nieszczelności.

Aby zminimalizować ryzyko powstania nieszczelności w chłodnicy naszej maszyny, zadbajmy o jej regularne czyszczenie, które zmniejszy ryzyko korozji. Do chłodnic należy używać tylko zalecanego chłodziwa (Jak wybrać płyn do chłodnicy?). W żadnym wypadku wody. Dlaczego? O tym przeczytasz tutaj.

Zwróćmy także uwagę na stan odbojów, ponieważ brak amortyzacji chłodnicy naraża ją na uszkodzenia mechaniczne.