Rolnictwo w ostatnich latach coraz intensywnej stawia na rozwiązania, które potrafią skutecznie połączyć zarządzanie gospodarstwem. Rozwijanie wiedzy, dokształcanie się, szukanie nowoczesnych rozwiązań to codzienność wykwalifikowanego rolnika. Jednak nawet najlepsze przygotowanie i rozwiązania nie będą nic znaczyć bez szczegółowych informacji dotyczących parametrów pracy.

W tym miejscu z pomocą przychodzą specjalnie przygotowane przez producentów maszyn rolniczych systemy, które pomagają w skutecznym administrowaniu. Jednym z nich jest system telematyczny JDLink, firmy John Deere, który łączy wszystkie modele maszyn (wszystkich marek) znajdujące się na polu z biurem i urządzeniami mobilnymi. Jego zadaniem jest gromadzenie i przesyłanie danych maszyny przez sieć komórkową w czasie rzeczywistym do specjalnie przygotowanego portalu JDLink. Wszystko oparte na modułowej bramce telematycznej (MTG).

- Systemy telematyczne umożliwiają rolnikom szereg korzyści, wśród, których wymienić można: śledzenie swojego parku maszyn, monitorowanie postępu prac, zarządzanie logistyką, dostęp do ważnych informacji o maszynach, analizowanie i optymalizowanie wydajności maszyn, odbieranie alarmowych wiadomości SMS lub e-mail, realizowanie zdalnej pomocy dla operatora oraz automatyzację wymiany danych. – wylicza Bogdan Kazimierczak z John Deere Polska.

Dobrym przykładem, aby pokazać skuteczność zastosowania takiego systemu, może być ograniczanie spalania w maszynach. JDLink może pomóc w monitorowaniu zużycia paliwa i znalezieniu ewentualnych błędów w jej ustawieniach.

Pierwszym z monitorowanych parametrów jest średnie zużycie paliwa. JDLink podaje przede wszystkim wartość średniego spalania maszyny w l/h w zdefiniowanym przez rolnika okresie. Mamy więc tutaj dokładną informację o średnim spalaniu maszyny np. podczas wykonywania orki, uprawy, bądź transportu. Dzięki zastosowaniu systemu telematycznego możemy rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Kolejnym z monitorowanych parametrów jest średnia prędkość obrotowa silnika, która jest czynnikiem istotnie wpływającym na spalanie w maszynach rolniczych. System telematyczny umożliwia podgląd średnich obrotów silnika podczas pracy, transportu i przestoju maszyny. Określając w systemie filtr czasowy dotyczący danej pracy, rolnik otrzymuje dokładne dane dotyczące obrotów silnika.

Uzyskanie takiej informacji pozwala na porównanie kilku maszyn, pracujących z tym samym narzędziem na tym samy polu, ale osiągających inne wartości zużycia paliwa. Dzięki temu można zwrócić uwagę operatorowi, który ma przysłowiową „ciężką nogę” i nie potrzebnie utrzymuje wysokie obroty podczas prac polowych lub transportu. Często zdarza się, że operator ręcznie steruje przełożeniami skrzyni biegów, nie wykorzystując funkcji automatycznej zmiany biegów, która zapewnia wykorzystanie maksymalnego momentu obrotowego, ograniczając w ten sposób prędkość obrotową silnika podczas ciężkich prac.

Ważnym parametrem objętym monitoringiem jest także poślizg kół podczas pracy. Rolnicy zdają sobie sprawę, że na zużycie paliwa ogromny wpływ ma również odpowiednie ciśnienie w oponach podczas pracy. Zbyt wysokie, wpływa na większy poślizg kół a co za tym idzie również na większe spalanie. Dlatego też na podstawie danych dostarczonych przez system telematyczny można zoptymalizować ciśnienie w oponach tak aby zmniejszyć spalanie.

Nie mniej istotnym systemem wspomagającym oszczędności jest system automatycznego prowadzenia taki jak chociażby AutoTrac. Dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie pełnej szerokości roboczej i tym samym zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 5,9 proc. (źródło: Bayerische Landesanstalt für Landwirtschaft).

- Mając ciągnik z takim systemem grzechem byłoby z niego nie korzystać – mówi Bogdan Kazimierczak. - Czasami jednak to się zdarza. System JDLink pokaże nam dokładnie czas pracy maszyny z włączonym systemem AutoTrac i pracę bez tego systemu. Jeżeli system pokazuje nam pracę bez włączonego AutoTrac oznacza to większe spalanie i stratę naszych pieniędzy. – dodaje.