Na sezon 2016, John Deere zapowiada wprowadzanie nowych rozwiązań do owijania bel w prasach zmiennokomorowych.

Jedną z nowości jest siatka HD dla pras serii 900, która od standardowej ma być mocniejsza o 50 proc. Rozwiązanie ma skrócić czas prasowania o przeszło 7 proc. dzięki temu, że będzie można zastosować mniejszą ilość warstw oplotu, skracając tym samym postój potrzebny na owinięcie balotu.

Unikalnym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu owijania B-Wrap dla pras serii 800 i 900. Rolka materiału do owijania składa się w tym przypadku z ułożonych naprzemiennie odcinków: siatka - materiał kompozytowy - siatka.

Bela jest owijana czterema warstwami: siatką, materiałem kompozytowym (dwie warstwy) i powtórnie siatką. Długość poszczególnych odcinków jest dokładnie wyliczona dla maksymalnych średnic balotów z poszczególnych pras (np. dla 854 – 1,55 m; 864 – 1,8 m; 960 – 1,6 m; 990 – 1,9 m).

Siatka odpowiada za związanie materiału, natomiast materiał kompozytowy za zabezpieczenie przed wilgocią. Materiał to specjalna struktura z mikroporami (Tama SCM), którą można porównać to goretexu – z jednej strony nie przepuszcza wody, z drugiej strony pozwala jej jednak odparowywać. Znakomicie zabezpiecza więc podczas przechowywania na zewnątrz budynków bele suchej słomy lub siana.

Do pracy w systemie B-Wrap prasy serii 800 i 900 muszą mieć zamontowany specjalny pakiet wyposażenia, który m.in. rozpozna dany odcinek siatki żeby uciąć ją w odpowiednim miejscu. Wyposażenia nie trzeba demontować do tradycyjnego owijania bel. Rolka materiału B-Wrap starcza do owinięcia około 45 bel o średnicy 1,5 m.

Jak mówią przedstawiciele firmy John Deere, siatka jest testowana w Polsce i będzie dostępna w sprzedaży już jesienią lub zimą by być dostępną na przyszły sezon. W Stanach Zjednoczonych już jest w sprzedaży, farmerzy jej używają.