Sieczkarnia John Deere otrzymała właśnie medal targów Polagra Premiery 2016. Warto przypomnieć, że maszyna została niedawno wyróżniona złotym targów Agritechnica 2015 jak również w konkursie „Innowacyjny produkt rolniczy 2015” organizowanym przez redakcję Farmera.

Jakie największe innowacje znajdziemy w maszynie? Oprócz zupełnie nowej konstrukcji maszyny, znajdziemy tutaj dwa unikalne systemy.

Jednym z nich jest John Deere ProCut, monitorujący i na bieżąco dostosowujący odległość między nożami a stalnicą bębna tnącego sieczkarni. Umieszczone na stalnicy precyzyjne czujniki dokonują nieustannych pomiarów odległości noży od stalnicy i monitorują ich ostrość.

System wyświetla na monitorze w kabinie maszyny jeden z trzech sygnałów:

*Zielony – stan stalnic i noży jest w porządku,

*Żółty – stalnica odsunęła się delikatnie od noży – należy zatrzymać się i ustawić ją i można jechać dalej

*Bezwzględnie konieczne jest ustawienie noży i stalnic – zazwyczaj konieczne jest ostrzenie noży.

System też monitoruje ostrzenie i polerowanie noży. Analizuje ich stan i wyznacza ilość potrzebnych cykli, na przykład potrzebnych jest 8 cykli ostrzenia i 6 cykli polerowania. Operator wtedy włącza te czynności z kabiny.

- Największą korzyścią z systemu jest możliwość pozyskiwania kiszonki najwyższej jakości. Cięcie cały czas jest ostre, nieszarpane. Daje też polecenia ostrzegawcze o potrzebnej korekcie stalnicy, co zajmuje operatorowi czas poniżej jednej minuty - mówi Paweł Kamiński z John Deere Polska.

Drugim istotnym rozwiązaniem jest system aktywnej kontroli załadunku zsynchronizowany z ciągnikami – podobny jak przy kombajnach. Najprościej mówiąc, działanie systemu polega na przejęciu kontroli nad ciągnikiem przez sieczkarnię (kiedy ciągnik zbliży się do maszyny).

Operator ciągnika puszcza wtedy kierownicę, traktor sam dostosowuje tor i prędkość jazdy do sieczkarni – również po łuku. Automatyczna zmiana prędkości jazdy ciągnika służy do jak najbardziej optymalnego/pełnego doładowania przyczepy zbieraną masą. Kiedy traktorzysta chwyci za kierownicę – natychmiast odzyskuje kontrolę nad maszyną – system się rozłącza.