Gospodarstwo Jarosława Karpiuka ze Straszewa na Podlasiu jest nastawione przede wszystkim na chów bydła, którego jest w sumie ok. 400 sztuk. Gospodarz utrzymuje stado 80 krów mlecznych (HF), pozostałe to bydło mięsne i ogólnoużytkowe (rasy białogrzbieta i salers). Jak na Podlasie przystało, jest też kilka koni, które podczas realizacji materiału były również bardzo zainteresowane techniką i uczestniczyły w sesji zdjęciowej wozu asenizacyjnego Joskin Cobra 12500 ES (12500 l), który od wiosny 2020 r. jest użytkowany w gospodarstwie. Wóz użytkowany jest więc dość krótko, ale intensywnie – przewieziono nim już ponad 2 mln. l nawozów naturalnych. Jak mówi rolnik, o wyborze zdecydowały nie tylko parametry techniczne i zastosowane rozwiązania, ale też dobre opinie wśród znajomych rolników, a także współpraca z lokalnym dealerem. – Mamy też dobry serwis. Przedstawicielem firmy w tym regionie jest Contractus z Białegostoku. Duży wpływ na decyzję miała też 3-letnia gwarancja, sugerująca, że producent jest pewny swojego towaru. Kompletna maszyna – z aplikatorem Solodisc o szerokości 6 m – kosztowała 249 tys. zł netto.

Grząskie torfowiska

Około 300 ha powierzchni gospodarstwa stanowią użytki zielone – głównie łąki, a ok. 200 ha to grunty orne. Łąki są przede wszystkim na podłożu torfowym. Stąd też wybór opon – największych, jakie były możliwe do zamontowania do tego modelu wozu – w rozmiarze 1050/50R32. – Najczęściej wybieranymi oponami przy tej beczce są „800-ki”. Natomiast ze względu na nasze torfy wybraliśmy szerokość 1050 mm. Na niektórych łąkach zdarza się, że ciągnik grzęźnie, a koła beczki zagłębiają się maksymalnie na 10-15 cm – zauważa Karpiuk. 

Potężne koła zostały przytwierdzone na sztywno do solidnej ramy. Co ciekawe, producent umożliwił zmianę punktu umiejscowienia osi na ramie, tak aby odpowiednio dopasować środek ciężkości do zaczepionego osprzętu. Za amortyzację pojazdu odpowiada resorowany dyszel, na którym znajduje się też stopa podporowa – już w standardzie wysuwana hydraulicznie. Rolnik podkreśla też łatwość sprzęgania maszyny z ciągnikiem – dyszel i wał przekaźnikowy są ustawione w linii prostej do ciągnika. Takie ustawienie powoduje też to, że nie ma potrzeby np. odpinania cięgieł TUZ, aby nie było kolizji podczas skrętów czy jazdy po dużych nierównościach. 

Z beczką współpracuje zazwyczaj 190-konny New Holland TVT190. Spora moc jest wymagana ze względu na wspomniane trudne warunki terenowe. Tam, gdzie maszyny się nie zapadają, może być stosowany znacznie mniejszy ciągnik. – Na powierzchni ok. 40 ha mamy łąki mineralno-torfowe. W tych miejscach z beczką spokojnie radzi sobie 130-konny Białorus – przekonuje gospodarz.

Talerzowy aplikator

Bardzo istotnym elementem wyposażenia wozu asenizacyjnego Joskin Cobra 12500 jest aplikator talerzowy Solodisc o szerokości 6 m. – Moim zdaniem urządzenie aplikuje nawóz idealnie w głąb gleby, nie ulatnia się azot i nie pozostają resztki na trawie, co widać po krowach, które po kilku dniach od nawożenia jadły trawę, w odróżnieniu od fragmentu łąki, gdzie gnojowica była rozlewana powierzchniowo – mówi rolnik. Jednocześnie zauważa, że zastosowanie aplikatora ma korzystny wpływ na rekultywację łąk torfowych i wpływa na większe zagęszczenie roślin.

Docisk sekcji roboczej w aplikatorze jest regulowany hydraulicznie za pomocą sterownika w kabinie ciągnika. Jak podkreśla rolnik, to bardzo wygodne i korzystne rozwiązanie, bo w każdej chwili można łatwo dopasować zagłębienie talerzy w zależności od rodzaju podłoża czy aktualnie panujących warunków. Docisk ustawiany jest zazwyczaj tak, że talerze nacinają darń na ok. 10 cm. 

Aplikator sprawdza się też podczas nawożenia organicznego rżysk po zbiorze zbóż i kukurydzy. Problem pojawił się tylko tam, gdzie kukurydza była zbuchtowana przez dziki i na powierzchni leżało sporo masy roślinnej, w tym niepocięte, długie łodygi. To po prostu uniemożliwiało zagłębianie talerzy, ale nie powodowało zapychania.

Beczka została wyposażona w pompę próżniową Jurop PN106 o maksymalnej wydajności 11000 l/min. Jak mówi rolnik, jej napełnienie ze zbiornika ziemnego trwa zazwyczaj nie dłużej niż 2 min – zależnie od frakcji. Maszyna została też perspektywicznie wyposażona w górny wlew z nalewaka, jeśli będzie potrzeba tankowania z beczki transportowej lub pompy, która być może zostanie zainstalowana przy zbiorniku w oborze. – Chciałem beczkę na jednej osi, bo wszystkie łąki są blisko, w obrębie 2-3 km. Jeśli dojdą pola bardziej oddalone od gospodarstwa, gnojowicę będziemy dowozić kontenerami. Cena beczki na tandemie byłaby wyższa, a zwrotność niższa, ponadto bardziej niszczyłaby darń, zaś konstrukcja bardziej skomplikowana. Przy dużych kołach można mieć obawy o wysoki koszt opon, ale wokół gospodarstwa drogi są szutrowe, więc nie będą się szybko zużywały – mówi rolnik.

Kolejnym planowanym zakupem jest rozrzutnik obornika o ładowności 12-14 t i jak mówi rolnik, najprawdopodobniej będzie to maszyna tego samego producenta.

ZDANIEM UŻYTKOWNIKA

Jarosław Karpiuk

Na razie jestem zadowolony z wozu właściwie w 100 proc. Może nie pracował zbyt długo, ale jednak intensywnie i często w ekstremalnych warunkach. Jeżdżę z nim nie tylko ja, ale też pracownik. Nie mieliśmy żadnej awarii. Jedynym detalem, który można byłoby poprawić, jest skrzynka z elektrozaworami hydraulicznymi. Mogłaby być wyżej, bo kiedy zdarza się, że beczka „siada” w torfie, do środka dostaje się błoto. 

Co do konfiguracji maszyny, to uważam, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Postawiliśmy raczej na proste rozwiązania przede wszystkim ze względu na mniejszą złożoność maszyny, a tym samym mniejszą potencjalną awaryjność. Oczywiście wpływ na to też miały ceny dodatków. Trafioną decyzją był wybór najszerszych kół, bo dzięki temu beczka radzi sobie zdecydowanie lepiej na miękkim, torfowym podłożu.