Nie jest tajemnicą, że większość pracujących w gospodarstwach kombajnów i ciągników, to wiekowe maszyny. Wiele z nich jest sprawnych i będzie wykorzystywana jeszcze przez długie lata. Stosunkowo niewielkim kosztem można znacznie poprawić komfort i wygląd takiej maszyny. Na ryku jest spory wybór kabin i elementów karoserii.

Zobacz również: Kabina do Ursusa C-360: od 2 do 4 ,3 tys. zł

W Sapieżynie pod Koźminem Wielkopolskim ma siedzibę firma Szyszka (od nazwiska właściciela). W jej ofercie są kabiny do Bizonów oraz większości modeli kombajnów takich marek jak: Claas, Deutz-Fahr, New Holland, John Deere.

Podstawowy model kabiny do większości kombajnów kosztuje około 4000 zł. W wyposażeniu takiej kabiny znajduje się m.in. roleta przeciwsłoneczna, komplet lusterek (4 szt.), filtr przeciwpyłowy z dwupunktowym nadmuchem i tapicerka pod powierzchnią dachu i kilku innych miejscach. Pięć lamp halogenowych umieszczonych jest następująco: dwie sztuki w przedniej części dachu kabiny po obu stronach, kolejne dwa na słupach szyby przedniej po obu jej stronach i jeden z tyłu oświetlający wysyp zboża ze zbiornika.

W opcji montowane są m.in. wycieraki pantograficzne, dodatkowe reflektory oraz przyciemniane szyby.

Ceny kabin do najpopularniejszych ciągników zaczynają się już od 2500 zł. W każdej kabinie można znaleźć lampkę, tapicerowany dach, i przednią wycieraczkę. Za pełne wyposażenie (halogeny, światła i kierunkowskazy) trzeba zapłacić około 3100 zł.

W ofercie jest także wygodna kabina do Ursusa C-360, której konstrukcja jest szersza od standardowej. Z dodatkowo uchylanymi bocznymi szybami kosztuje 3500 zł (3300 zł bez mechanizmu otwierania).

Do Władymirca (T-25) kabina kosztuje około 2500 zł, a do MTZ-a – 4000 zł i ma podłogę, tapicerowane błotniki i miejsce pod deskę rozdzielczą. Do tych ciągników Rolnicy często dokupują dodatkowy fotel dla pasażera

Koja ze Stawisk koło Łomży, oprócz elementów do ciągników używanych, produkuje również kabiny do niektórych modeli nowych ciągników takich jak: Zetor Major, Farmtrac, New Holland 4000 i Boomer oraz LS. Do starszych maszyn firma oferuje „podstawowy pakiet” kabin dla popularnych ciągników, takich jak: Ursus C-330, C-360, 2812, 3512, sadownicze Ursusy 3502 i 4502 oraz MF 255 i MF 235.

Standardowo wyposażona kabina do Ursusa C-330 kosztuje 3315 zł. Do „60-tki” oferowane są dwie wersje: bez błotników za 3355 zł, natomiast z błotnikami – za 3770 zł (błotniki wykonane z laminatu). Chcąc kupić na przykład kabinę Massey Fergusona 235 (2812), trzeba liczyć się z wydatkiem 3411 zł. Cena kabiny do nieco większego MF 255 (3512) jest taka sama.

Standardowe wyposażenie kabin obejmuje m.in. przednią wycieraczkę (elektryczną) i tylną (mechaniczną), lampkę oświetlającą wnętrze kabiny oraz żaluzję przeciwsłoneczną. Nadkola oraz powierzchnia dachu jest oklejona tapicerką. Za dwa przednie i tylne reflektory trzeba dopłacić 310 zł (w skład zestawu wchodzą: reflektory, instalacja elektryczna, przełączniki).

Sprzedaż kabin Koja jest prowadzona na terenie całego kraju przez dilerów maszyn rolniczych. Za dodatkowe 200 zł, firma oferuje możliwość montażu kabiny na miejscu u producenta.

Wkrótce przedstawimy także inne propozycje kabin