4 września zagraniczni i polscy przedstawiciele firmy w obecności władz regionalnych, Kościoła i dziennikarzy z całej Europy dokonali uroczystego otwarcia nowej części fabryki. Dobudowano nową halę o powierzchni 7350 m2 i holu łączącego „starą” i nową część również imponującej wielkości – 5900 m2.

 -Inauguracja nowej fabryki Kongskilde tutaj w Kutnie jest kamieniem milowym. Plany były na zarządzie przez pewien czas, i ten główny projekt budowlany został ukończony w mniej niż 12 miesięcy, zatem to daje mi wielką przyjemność odsłonić imponujący rezultat - mówił Asbjørn Børsting, przewodniczący Kongskilde Industries. - Modernizacja fabryki również definitywnie usprawni naszą produkcję, gdyż planujemy zoptymalizować i zmodernizować w nowe wyposażenie produkcyjne w ciągu nadchodzących dwóch do trzech lat. W związku z tym, jest przyjemnością ogłosić, że Kongskilde Polska zostało przyznane 25 milionów złotych (6,1 miliona EURO) na nowe wyposażenie produkcji według schematu 50:50 z funduszy strukturalnych UE. Inwestycja 50 milionów złotych (12,2 miliona EURO) przekształci Kongskilde Polska w jedną z najnowocześniejszych fabryk w Europie - kontynuował Asbjørn Børsting.

Nową część przeznaczono na montaż maszyn z części produkowanych w dotychczas działających halach. W holu łączącym hale gromadzona jest część materiałów do produkcji, ale w razie konieczności może on być szybko przekształcony w część produkcyjną, gdyż wyposażono go w odpowiednią infrastrukturę.

 - Dzisiaj mamy silną pozycję na rynku, ale kosztowało to dużo pracy – mówił Dariusz Błaszczyk, prezes zarządu Kongskilde Polska. Dzisiaj w Kutnie produkuje się większość maszyn oferowanych przez Kongskilde – agregaty uprawowo-siewne, siewniki, pielniki, siewniki punktowe i brony talerzowe. W fabryce zatrudnionych jest niemal 300 osób.

Uroczyste otwarcie połączono jednocześnie z obchodami 60-lecia powstania firmy. W Polsce historia Kongskilde rozpoczyna się w 1992 r. kiedy to utworzono pierwszą polsko – duńską spółkę Danagri-pol. W roku 1997 Danagri-pol dołączyła do duńskiego holdingu Kongskilde Industries Rozpoczęto produkcję maszyn w halach o powierzchni 3000 m2, a cały obszar mieścił się na 1,4 ha. Rokrocznie fabryka systematycznie zwiększała moce produkcyjne, rozbudowywano hale i zwiększano zatrudnienie.

 źródło:farmer.pl