Całkiem niedawno Kuhn wprowadził na rynek dwa nowe modele pras stałokomorowych (FB 3130 i FB 3135), które uzupełniły dotychczasową gamę oferowanych przez firmę stałokomorowych pras zwijających. Nowe prasy zostały stworzone na potrzeby prasowania bel o większym zagęszczeniu materiału.

Model FB 3135, który właśnie otrzymał ulepszenie w postaci funkcji "Automate", to prasa przystosowana do potrzeb większych gospodarstw lub wyjątkowo trudnych warunków pracy. Znajdziemy w niej między innymi: seryjne palce rotora wykonane ze stali Hardox (w pięciu rzędach), osiemnaście walców prasujących PowerTrac, podwójne zęby rotora tnącego, opuszczaną podłogę, czy system ISOBUS umożliwiający sterowanie z terminala w ciągniku.

Zautomatyzowane FB 3135

W prasach wyposażonych w funkcję "Automate" cały proces począwszy od formowania do wyładunku beli może odbywać się w pełni automatycznie co ma się przełożyć na poprawę wydajności i wygody pracy. Tylna klapa może otworzyć się automatycznie (zależnie od wybranego trybu), tuż po nałożeniu na belę siatki.

Z kolei czujniki na wyrzutniku wykrywają kiedy bela znajduje się poza zasięgiem prasy aby umożliwić dobranie kąta otwarcia klapy. Oczywiście, użytkownik ma pełen podgląd na monitorze, zaś prasa poinformuje ostrzegawczymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi wszystkich znajdujących się w pobliżu.

W przypadku przeciążenia prasy, system ma samoczynnie zadbać o jej udrożnienie. Jeżeli na podbieraczu i rotorze nagromadzi się zbyt dużo materiału, podłoga zostanie automatycznie opuszczona, a noże schowane. Po przywróceniu właściwych parametrów i włączeniu napędu WOM, rotor zostaje uruchomiony a podłoga i noże powracają do pozycji roboczej.

Dodatkowym atutem tego systemu jest możliwość cyklicznego zaplanowania automatycznego czyszczenia noży, po uformowaniu określonej liczby bel.

Cały proces formowania można podglądać na ekranie komputera. Dzięki zespołowi czujników w klapie zyskujemy dość precyzyjne informacje o kolejnych etapach z podziałem na prawą i lewą stronę komory, a to wpływa na możliwość równomiernego jej napełnienia.

Pomimo zastosowania funkcji Isobus, prasa może być sterowana w trybie półautomatycznym, a także manualnym.