Na spotkaniu prasowym, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć w Holandii w dniach 23-24 sierpnia br. firma Kverneland pokazała szereg nowości, które oficjalnie zostaną zaprezentowane w czasie listopadowych targów w Hanowerze .

Na początek warto przybliżyć siewnik punktowy Optima TFprofi, który wyposażony został w nowe, napędzane elektrycznie sekcje wysiewające SX, umożliwiające siew z prędkościami dochodzącymi do 18 km/h, co jak zapewnia producent prowadzi do zwiększenia wydajności siewu nawet o 50 proc.

Aparat wysiewający został na nowo zaprojektowany tak aby móc zapewnić jeszcze dokładniejsze odkładanie nasion w bruździe. Nasiona są wstrzeliwane do bruzdy strumieniem powietrza z prędkością 70 km/h, a miękkie koło dociskające chroni nasiona.

Dodatkowo, dzięki unowocześnionej konstrukcji zminimalizowano tarcia w aparacie wysiewającym, co powoduje mniejsze zapotrzebowanie na moc . Prowadzi to do tego, że siewnik Optima z sekcjami wysiewającymi SX może pracować bez generatora prądu.

Ponadto siewnik Optima z sekcjami wysiewającymi SX działa w technologii IsoBus i może pracować z wykorzystaniem dobrze znanych funkcji Geocontrol oraz Geoseed, nawet przy wyższych prędkościach roboczych. Dzięki oprogramowaniu Geocontrol oraz sygnałowi GPS, każda sekcja wysiewająca z napędem elektrycznym jest automatycznie włączana lub wyłączana w dokładnie określonym miejscu pola, co pozwala wyeliminować nakładanie się rzędów w obszarach, które zostały już zasiane wcześniej oraz miejsca w ogóle niezasiane.

Z kolei aplikacja Geoseed to dwuwymiarowa kontrola rozmieszczania nasion, która pozwala na pozycjonowanie nasion we wzorzec równoległoboczny lub trójkątny. To gwarantuje wszystkim roślinom taki sam dostęp do składników pokarmowych, światła i wody, a tym samym równomierne wschody i silną populację roślin.

Nowa sekcja wysiewająca SX do wysokich prędkości siewu zostanie zaprezentowana po raz pierwszy na wystawie Agritechnica. Dostępna będzie w limitowanej liczbie na wiosnę 2018 r. dla siewników punktowych Optima TFprofi oraz Optima V.

O pozostałych nowościach jakie firma Kverneland zaprezentowała w Holandii będziemy już wkrótce szerzej informować na stronach naszego portalu.

 Nowe rozwiązania obejmują praktycznie wszystkie grupy maszyn jakie znajdują się w ofercie Kverneland Group, poczynając od pługów, kultywatorów, poprzez siewniki, maszyny zielonkowe na prasach kończąc.