O tym, że gliwicki Mandam specjalizuje się m.in. w produkcji maszyn do pielęgnacji łąk i pastwisk, nikomu nie trzeba przypominać. W 2013 oferta producenta w tym zakresie została powiększona o maszynę Hybro (patent Mandamu), która jest połączeniem brony łąkowej z chwastownikiem. Jak zapewniają przedstawiciele producenta - brona sprzedaje się znakomicie i jest prawdziwym eksportowym hitem firmy.

W tym roku na Agro Show, Mandam zaprezentuje dwa modele wałów, które również wyróżniają się na rynku.

Wały mają średnicę 915 mm i są oferowane z zębami poprzecznymi lub wzdłużnymi, względem osi bębna. Jak zapewniają przedstawiciele firmy - praca tego typu wałami gwarantuje lepszą wentylację łąk i użytków zielonych, co pobudza trawę do krzewienia się. Dodatkowo, wały skutecznie likwidują grzyby, ułatwiają przenikanie wody, składników pokarmowych i światła. Pomagają również zwalczyć chwasty i mech.

- W zależności od tego, czy na bębnie walca zęby są umieszczone poprzecznie czy wzdłużnie, narzędzie cechuje się masą odpowiednio 2,4 lub 2,26 t. Oczywiście, każdy z walców może być dodatkowo dociążony poprzez zalanie jego wnętrza wodą. Wały kosztują odpowiednio 32,7 oraz 30,8 tys. zł netto i w sprzedaży będą dostępne od 1 października br. – mówi Józef Seidel, zastępca dyrektora handlowego, ds. marketingu firmy Mandam.