Historia należącej dziś do koncernu AGCO marki Massey Ferguson rozpoczęła się w 1953 r. Jej charakterystyczne, składające się z trzech trójkątów logo rozpoznawane jest na wszystkich kontynentach i wszędzie tam marka jest obecna.

Dzięki licencji zakupionej w latach 70. Massey Ferguson miał także ogromny wpływ na rozwój naszej rodzimej marki Ursus, z czego bezsprzecznie korzystamy do dziś w wielu polskich gospodarstwach. Co by nie mówić, MF stanowił przez lata jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek rolniczych w Polsce.

Przyjrzyjmy się zatem, gdzie i jakie maszyny możemy spotkać.
Ciągniki Masseya od lat posiadają własny, charakterystyczny dla marki wygląd (do którego jeszcze wrócimy), jednak musicie przyznać, że przedstawiona poniżej konstrukcja po prostu urzeka klasycznym wyglądem.

MF 35 Klasyka i nowoczesność

MF 35 Klasyka i nowoczesność w jednym. fot. Massey Ferguson
MF 35 Klasyka i nowoczesność w jednym. fot. Massey Ferguson

Massey Ferguson 35 zdecydowanie nie jest egzemplarzem muzealnym. To normalny ciągnik, który znalazłem w Angoli, Kenii, Malawi, Maroku, Nigerii, RPA, Iraku oraz bliźniaczy w Meksyku. MF 35 wyposażony jest w solidny 3-cylindrowy silnik o mocy 36 KM, który współpracuje z manualną skrzynią biegów z 6 biegami do przodu i 2 biegami wstecznymi. Tylny podnośnik o maksymalnym udźwigu 1100 kg nie należy do skromnych.
MF 35 to zdecydowanie piękne połączenie klasycznego wyglądu z dość nowoczesną i użyteczną techniką rolniczą.


MF 32 Kombajn niezbędny

MF 32 to kombajn mocy 200 KM oferowany w Afryce i na Bliskim Wschodzie fot. Massey Ferguson
MF 32 to kombajn mocy 200 KM oferowany w Afryce i na Bliskim Wschodzie fot. Massey Ferguson

Pozostając w Afryce i na Bliskim Wschodzie, w ofercie MF znajdziemy kolejną, dziś wydawałoby się nam, klasyczną konstrukcję. To kombajn zbożowy MF 32, który zapewnia optymalną wydajność i minimalne straty w szerokim zakresie upraw, w tym ryżu, kukurydzy, soi i zbóż. Wygodę operatora zapewnia kabina z wszelkimi dodatkami zapewniającymi komfort. Podstawowe dane kombajnu MF 32: silnik 200 KM, 5 wytrząsaczy i zbiornik ziarna o pojemności 5500 l.

MF 930. "Niech moc będzie z wami"

MF930 to seria generatorów prądu niezbędnych w szpitalach, czy wszędzie tam, gdzie nie ma linii fot. Massey Ferguson
MF930 to seria generatorów prądu niezbędnych w szpitalach, czy wszędzie tam, gdzie nie ma linii fot. Massey Ferguson

Sprzęt MF kojarzymy bardziej po ilości koni mechanicznych, a nie kW energii elektrycznej. I tu mała niespodzianka, bo firma znana jest także z produkcji generatorów wytwarzających prąd elektryczny. Ich szeroka gama zapewnia zasilanie stałe, jak i awaryjne - zarówno jedno, jak i trójfazowe. Seria MF 930 może produkować oba rodzaje zasilania przy mocach od 10 do 66 kVA. Generatory wykorzystywane są zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych.


MF WR 9980 Samojezdna pokosówka

Samojezdna kosiarka z silnikiem o mocy ponad 260 KM potrafi pracować z szybkością 28 km/h fot. Massey Ferguson
Samojezdna kosiarka z silnikiem o mocy ponad 260 KM potrafi pracować z szybkością 28 km/h fot. Massey Ferguson

Wydajność MF WR 9980 pozwala na koszenie łąk i pastwisk wielkości małych gmin z prędkością roboczą sięgającą nawet 28 km/h. Jest to możliwe dzięki jej konstrukcji oraz wydajnemu napędowi, za który odpowiada silnik AGCO Power o pojemności 7,4 l i mocy 265 KM.

WR 9980 oferowany jest między innymi w Australii i Nowej Zelandii i przystosowana jest do pracy w ciepłym klimacie, co możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnego systemu chłodzenia jej napędu V-Cool. Inne modele tych kosiarek znajdziemy także w rosyjskiej ofercie MF.

Choć przegląd nosi tytuł “Massey Ferguson jakiego nie znacie”, w meksykańskiej ofercie firmy MF znalazłem ciągnik, który przynajmniej z wyglądu dobrze znacie.

MF 240 Classic - jakby znany

MF 240 Classic z Meksyku. Ciekawe czy znalazłby w Polsce nabywców. fot. Massey Ferguson
MF 240 Classic z Meksyku. Ciekawe czy znalazłby w Polsce nabywców. fot. Massey Ferguson

Jeśli coś jest dobre, to po co to zmieniać? Okazuje się, że pomimo upływającego czasu świetny wygląd tego ciągnika sam się broni i przyznajcie sami, że Massey Ferguson 240 powoduje uśmiech na twarzy. To niemal brat bliźniak “naszych” MF-ów 235 i 255, o czym świadczą też parametry techniczne.

Napędza go 3-cylindrowy silnik o pojemności 2,4 l i mocy 40 KM. Skrzynia posiada przełożenia 8x2, a tylny podnośnik dźwiga 1100 kg. Napędzane są tylko tylne koła z oponami o rozmiarze 12,4-28, z przodem 6,00-16.

Powyższy sprzęt, to tylko ułamek tego, co na światowych rynkach oferuje Massey Ferguson. Trzeba pamiętać, że oferta sprzętu dostosowana jest do potrzeb i rodzaju rynku oraz kontynentu.

Jeśli szukasz części do maszyn Massey Ferguson, zajrzyj na gieldarolna.pl