Branża komunalna świadczy szeroki wachlarz usług, które o każdej porze roku wymagają innych prac. Pielęgnacja zieleni, zamiatanie ulic, odśnieżanie czy przewóz ciężkich lub sypkich materiałów to tylko niektóre z zadań stawianych przed firmami i zakładami dbającymi o miejską estetykę.

Najwięksi producenci sprzętu dla branży komunalnej dostrzegają rosnące wymagania swoich klientów. Kluczowa okazuje się automatyzacja maszyn, która zapewnia ich operatorom większą wygodę i szybszą realizację zadań.

– Zauważamy, że jest potrzeba, by sprzęt ewoluował w kierunku skupiania wielu narzędzi w jednej maszynie. Firmom, które świadczą usługi dla samorządów i zakładom komunalnym zależy na tym, aby jeden operator był w stanie wykonać tą samą maszyną kilka różnych prac w niewielkim odstępie czasowym. Chodzi o to, by na przykład podczas pracy na jednym obszarze, mieć możliwość wykonania różnego typu zadań za pomocą jednej maszyny, którą w szybki i łatwy sposób dostosujemy do aktualnych wymagań – tłumaczy Robert Łoza z John Deere Polska.

Dużym zainteresowaniem branży komunalnej cieszą się niewielkie zautomatyzowane ciągniki, które pozwalają na wjazd w wąskie uliczki, do parków czy skwerów w centrach miast. Cenią to szczególnie operatorzy maszyn, którzy w krótkim czasie muszą zmienić kilka narzędzi bez korzystania z pomocy dodatkowego pracownika. Taką automatyczną opcję posiada m.in. ciągnik 1026R od John Deere.

Bezproblemową zmianę narzędzi zapewnia przedni podnośnik typu Quik-Tatch, którym dysponują maszyny amerykańskiego producenta. W rezultacie dzięki jednemu podnośnikowi można szybko wymienić m.in. pług do śniegu na szczotkę zamiatającą.

Model 1026R posiada również unikatowy system AutoConnect, który zapewnia szybki montaż i demontaż międzyosiowego agregatu koszącego oraz system automatycznego zaczepiania ładowacza czołowego H120 – oba bez konieczności używania narzędzi.

– Zastosowane systemy szybkiej wymiany narzędzi i wyposażenia dodatkowego pozwalają na bezproblemowe i łatwe uzbrojenie maszyny w czasie poniżej jednej minuty bez użycia żadnych dodatkowych narzędzi – dodaje Robert Łoza.

Model 2036R od John Deere’a, podobnie jak 1026R posiada system AutoConnect, 3-puntkowy przedni podnośnik czy możliwość szybkiego montażu i demontażu ładowacza czołowego. Producent zapewnia także w ciągniku 2036R system CommandCut. To zmodernizowany układ unoszenia agregatu koszącego pozwalający na szybką i precyzyjną regulację agregatu pokrętłem i dźwignią. Obsługa elementów jest prosta, a atutem jest umieszczenie pokrętła wysokości koszenia (HOC) oraz dźwigni unoszenia/opuszczania na konsoli prawostronnej, ułatwiając pracę operatorowi.

Większa automatyzacja dotyczy również pracy operatora w kabinie. Może on liczyć na wiele ułatwień, m.in. czytelny interfejs graficzny, możliwość włączenia blokady transportowej z fotela czy bezproblemowe ustawienie wysokości koszenia.

Wśród ciągników od John Deere na szczególną uwagę zasługuje model 3045R. Prócz cech występujących w wersjach 1026R czy 2036R, ciągnik dysponuje wieloma ciekawymi innowacjami. Wśród nich można wyróżnić przekładnię PowrReverser umożliwiającą hydrauliczną zmianę kierunku jazdy czy wygodną i wyciszoną kabinę ComfortGard, która znalazła uznanie w oczach wielu pracowników dotychczas pracujących w standardowych warunkach.

Z kolei ciągnik 4066R to jeden z największych i najbardziej zautomatyzowanych produktów skierowanych do specjalistycznego wykorzystania w branży komunalnej. Bogato wyposażona maszyna to prawdziwa skarbnica innowacji. Jedną z nich jest system HitchAssist, który został nagrodzony srebrnym medalem na targach Agritechnica. Funkcja pozwala na przemieszczanie ciągnika do przodu i tyłu z prędkością 12 mm/s bez obecności operatora w kabinie. Dzięki opcji HitchAssist jedna osoba jest w stanie poradzić sobie ze zmianą nawet największych narzędzi i przyczep. Co najważniejsze, odbywa się to w sposób intuicyjny i bezpieczny.

- Wysokiej klasy kabina oraz połączenie funkcji SpeedMatch, LoadMatch, MotionMatch, eThrottle, oraz samochodowego tempomatu pozwalają uzyskać maksymalne osiągi w ciągnikach z przekładnią eHydro – tłumaczy przedstawiciel marki John Deere.

Jak przewidują eksperci z John Deere, w najbliższych latach branża komunalna może liczyć na dynamiczny rozwój. Zapotrzebowanie na wielofunkcyjne maszyny wyposażone w szereg zautomatyzowanych funkcji stale rośnie, podobnie jak liczba prac zlecanych przez samorządy firmom pielęgnującym zieleń i zakładom komunalnym.