Cykl sześciu spotkań, podczas których zaprezentowane zostały możliwości maszyn Case IH w warunkach polowych, odbył się w województwie lubelskim w okolicach Kraśnika, Jarosławia i Zamościa.

Case IH wraz z firmą Kisiel przygotował pokaz polowych możliwości maszyn oraz prezentację nowej Pumy 240 i Maxxuma 125 w serii Optum AFS Connect. Jednak najciekawszym i tym, na co czekano, był pokaz koszenia kombajnem Case Axial-Flow 8250 wyposażonego w 12-rzędową przystawkę do kukurydzy oczywiście produkcji Case IH.

Zróżnicowane pola i ich wielkości w kilku lokacjach na Lubelszczyźnie oraz różne odmiany samej kukurydzy nie sprzyjały biciu rekordów. Jednak tegoroczne warunki pomogły wysokim plonom, o czym przekonano się w czasie koszenia nawet na niewielkich polach.

Sypało 16 ton na hektar, co pozwoliło osiągnąć nawet 107 ton na godzinę fot. Case IH
Sypało 16 ton na hektar, co pozwoliło osiągnąć nawet 107 ton na godzinę fot. Case IH

Połączenie 12-rzędowego hederu z kombajnem Axial-Flow 8250 okazało się w takich warunkach trafnym posunięciem. Dzięki nowej konfiguracji cepów zwiększającej przepustowość systemu omłotu i separacji zanotowano redukcję strat oraz zmniejszenie wrażliwości układu omłotu na zmieniające się warunki pracy.

Wszystko to wpłynęło na znakomite wyniki, jakie uzyskał kombajn przy zbiorze ziarna o średniej wilgotności 30 proc., poruszając się z prędkością ponad 7 km/h. Uzyskany wynik 16 t/ha przełożył się na rekordowe  zbiory sięgające 107 ton na godzinę, a jest to przy zastosowanym 12-rzędowym hederze znakomity rezultat.

Dajcie znać w komentarzach, czy takie wyniki pokrywają się z waszymi uzyskanymi w czasie tegorocznych zbiorów kukurydzy.