Po rozmowie z przedstawicielami ODR w Szepietowie, którzy poinformowali nas o ciekawym siewniku do trawy wykonanym w warsztacie pewnego pomysłowego mechanika i konstruktora, ochoczo udałem się zobaczyć to "cudo". Jednak efekt pracy jakie zobaczyłem na miejscu, przerosły najśmielsze oczekiwania.

Maszyną jaką stworzył Zygmunt Babiński z m. Zawady-Kolonia, jest oczywiście siewnikiem - to jej kluczowe zadanie (siew i podsiew traw). Ale oprócz wysiewu trawy przeprowadza jednocześnie szereg innych czynności.

Siewnik o nazwie roboczej Bazydrill ma szerokość roboczą 2,5 m, a jego obsługa jest zautomatyzowana. Jedną z ciekawostek jest "pokładowy" system mieszania nasion traw i możliwość płynnej zmiany dawki wysiewu podczas pracy. Natomiast kluczowym elementem odpowiadającym za precyzyjny wysiew, są specjalne redlice - opatentowane przez konstruktora - z hydraulicznym systemem docisku. Taki zespół pozwala na bardzo precyzyjne utrzymywanie jednakowej głębokości pracy niezależnie od warunków na polu czy łące.

Zobacz preferencyjne warunki ofert finansowania maszyn!

W projekcie dofinansowanym z EFROW biorą również udział: ODR w Szepietowie i LODR w Końskowoli - odpowiedzialne m.in. za promocję innowacyjnej maszyny oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, który bada efekty pracy siewnika.

Zapraszamy na film, a bardziej szczegółowy opis będzie można znaleźć w kwietniowym wydaniu miesięcznika Farmer.