Pierwsze ciągniki – Valmet 15 opuściły linię produkcyjną w 1951 r. Niespełna dziesięć lat później powstała fabryka ciągników Valmet w Mogi das Cruzes w Brazylii. Pierwszych pięć traktorów Valmet 360 D ukończono w grudniu 1960 r.

Czas pokazał, że odważna i ryzykowna decyzja, by założyć fabrykę na drugim końcu świata, była jak najbardziej trafiona – dzisiaj spółka Valmet do Brasil stanowi drugi filar firmy Valtra.

W 1978 r. firma Valmet kupiła zakłady produkcji ciągników od szwedzkiego Volvo BM. Korzenie firmy Volvo BM oraz jej poprzedników – firm Bolinder i Munktell - sięgają głęboko w przeszłość szwedzkiego przemysłu. Theofron Munktell założył warsztat mechaniczny w miejscowości Eskilstuna już w 1832 r., natomiast pierwszy ciągnik opuścił zakłady przyszłej szwedzkiej filii Valtra w roku 1913.

Firmy Valmet i Volvo BM połączyły siły w 1978 r., a pierwsza wspólnie zaprojektowana seria ciągników Volvo BM Valmet 05 została zaprezentowana w roku 1982.

Ściśle powiązana z historią firmy Valtra jest również fabryka silników AGCO Sisu Power w Linnavuori. Ciągniki Valtra z zakładów w Suolahti zawsze były wyposażane w silniki AGCO Sisu Power lub jej poprzedników - Sisu Diesel i Valmet Diesel. Obecnie silniki AGCO Sisu Power są produkowane w wielu zakładach na całym świecie i można je znaleźć nie tylko pod maską ciągników Valtra, ale również wielu innych maszyn m.in. takich marek jak Fendt czy Massey Ferguson.

Choć Valtra ma 60 lat, jest firmą świadomą swoich korzeni i śmiało patrzącą w przyszłość. Podczas uroczystej gali jubileuszowej, która odbyła się 26 stycznia br., nie tylko wspominano ponad półwieczne dzieje firmy, ale przede wszystkim skupiono się na przyszłości. Zaprezentowano m.in. model ciągnika koncepcyjnego ANTS.