Nowy mulczer z POM Brodnica dzięki zastosowaniu wału nożowego i rzędu falistych talerzy przy odpowiedniej prędkości skutecznie tnie i miesza resztki pożniwne, a w szczególności powinien sprawdzić się w uprawie rżysk kukurydzianych. Alfa Mulch dostępna jest w trzech wersjach roboczych 4, 5 i 6 m i wszystkie one tak jak zostało wspomniane na początku są składane hydraulicznie.

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w Alfie Mulch jest wieżyczka, która seryjnie przystosowana jest do agregowania z tyłu lub z przodu ciągnika. Zwiększa to uniwersalność maszyny i pozwala ograniczać koszty prac polowych – w przypadku zawieszenia jej na przednim TUZ-ie z tyłu można zaczepić np. siewnik z redlicami talerzowymi. Ponadto maszyna zwraca uwagę solidnym i estetycznym wykonaniem.

Egzemplarz wystawiony w Bednarach miał 5 m i ważył solidne 2900 kg. Jego zapotrzebowanie na moc to wg przedstawicieli producenta ok 140 KM, a zalecana prędkość 15 km/h. Zastosowane w niej wał i faliste talerze mają średnicę 40 cm. Talerze osadzone są na piastach renomowanej firmy SKF.

Tak skonfigurowana 5-metrowa maszyna kosztuje 50 tys. zł netto. Dopłaty wymaga zestaw oświetlenia.

Jak poinformowano nas na wystawie, bierny mulczer cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony rolników. Często pojawiały się również pytania o wersję 3 metrową Alfy Mulch. Fabryka rozważa więc bardzo poważnie wprowadzenie mniejszej wersji do swojej oferty. Jej większe siostry natomiast wejdą do seryjnej produkcji w przyszłym roku.