Startup AgXeed to sześciu inżynierów z dużym doświadczeniem w firmach takich jak Lely, Lemken, John Deere oraz Agco. Skonstruowany przez nich AgBot od jakiegoś czasu jest intensywnie testowany w warunkach polowych, w różnych europejskich gospodarstwach.

AgBot posiada silnik diesla o mocy 156 KM

Zastosowana w holenderskim AgBocie jednostka to 4 cylindrowy silnik Deutz AG, Stage V o mocy 115 kW/156 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 610 Nm. Połączony jest on z generatorem prądu, który z kolei napędza gąsienicowy układ jezdny. Maszyna jest w stanie poruszać się z prędkością maksymalną 13,5 km/h.

Układ hydrauliczny AgBota ma wydajność 85 l/min. i może posiadać do 4 par złączy, tylny TUZ może udźwignąć 3,8, a przedni 2,3 t. Ponadto autonomiczna maszyna może zostać doposażona w elektryczny WOM i złącze wysokiego napięcia (700V) oparte na standardzie ISOBUS 11783. Waga całego urządzenie wynosi 6 t.

Za poruszanie się opisywanej maszyny w terenie odpowiada system GPS połączony z precyzyjną technologią RTK GNSS oraz zestaw czujników i układ optyczny Lidar rozpoznające przeszkody, a gromadzone w trakcie pracy dane przechowywane są w „chmurze”. Przed rozpoczęciem pracy AgBota należy skonfigurować za pomocą komputera lub tabletu oraz konieczne oznaczyć powierzchnię roboczą w obrębie której będzie się poruszał.

Według aktualnie obowiązujących przepisów w UE, AgBot tak jak każda inna maszyna autonomiczna musi być nadzorowany przez operatora, który w razie potrzeby przejmie nad nim kontrolę za pośrednictwem specjalnego pilota.

AgBot aktualnie testowany jest z maszynami uprawowymi o szerokości roboczej do 4 m, ale w przyszłości planowana jest też jego praca z opryskiwaczami i rozsiewaczami.

W sprzedaży AgBot najprawdopodobniej w 2022 roku

W tym roku intensywnie zostaną przetestowane trzy AgBoty, a pierwsze 10 maszyn ma zostać wyprodukowanych w 2022 r. Do wyboru będą różne zestawy gąsienic o szerokości maksymalnej 910 mm.

Cena holenderskiej, autonomicznej maszyny ma wynosić 250 tys. euro. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w przyszłości do produkcji trafią także mniejsze modele AgBota.