Plany rozbudowy to część długoterminowej strategii rozwoju Massey Fergusona, polegającej na nabyciu i przekształceniu sąsiedniego zakładu, wcześniej znajdującego się w posiadaniu firmy Froneri, która go obsługiwała i która ogłosiła jego zamknięcie w dniu 10 października 2018 roku.

Proponowane nabycie zostało ogłoszone podczas uroczystej ceremonii otwarcia nowej budowli w Beauvais o powierzchni 8 ha z budynkiem o powierzchni 30000 m², w którym znajduje się nowe centrum logistyczne Massey Fergusona. Tutaj inwestycja w kwocie 2 mln euro pozwoliła na utworzenie 103 nowych miejsc pracy. Ale to był tylko pierwszy krok.

Planowany zakup zakładu Froneri o powierzchni 15,7 ha, który obejmuje 4,5 ha powierzchni pod dachem, sygnalizuje silny apetyt AGCO na kontynuowanie inwestycji, umożliwiających marce MF zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na ich sprzęt. Jednocześnie daje możliwość zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników po zamknięciu sąsiedniego zakładu Froneri.

Po zrealizowaniu planu ekspansji, Centrum Doskonalenia Inżynierii i Produkcji Massey Ferguson w Beauvais obejmie obszar o łącznej powierzchni 54 ha i będzie zatrudniać do 2500 osób, w tym w ramach spółki joint venture GIMA i AGCO Finance.

Jak zapewniają przedstawiciele AGCO, dodatkowa przestrzeń pozwoli Grupie na wprowadzenie na rynek szeregu nowych maszyn rolniczych, co jest kluczowym elementem planów rozwoju firmy oraz przybliży dostawców aby ułatwić dostawy do produkcji typu „just in time”.

- Oficjalne otwarcie Beauvais 3 jest tylko jednym z pierwszych kamieni milowych w „MF Growing Together 5” – pięcioletnim programie rozwoju marki. Zlokalizowany bezpośrednio pomiędzy nowym Centrum Logistycznym Beauvais 3 i Głównym Zakładem, zakład Froneri oferuje AGCO i Massey Ferguson możliwości realizacji planów rozwoju, wcześniej ograniczonych brakiem przestrzeni – powiedział Thierry Lhotte, wice prezes Massey Ferguson i dyrektor marki na Europę i Bliski Wschód.

- W ciągu ostatnich sześciu lat w Beauvais zainwestowano ponad 300 mln euro. Nasza strategia rozwoju zyskuje na sile, a bliskość i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej sprawia, że potencjalna transakcja jest jeszcze bardziej przekonująca – dodaje Lhotte.

Jeden ujednolicony kampus w Beauvais ma obejmować cały proces projektowania, budowy, testów i produkcji nowych modeli, a intencją Firmy jest zwiększenie wolumenu produkcji zakładu do 18000 ciągników rocznie w celu zaspokojenia popytu rynkowego.

- Massey Ferguson jest światowym liderem wśród marek ciągników od ponad 60 lat – od czasu, kiedy produkujemy w Beauvais – skomentował Martin Richenhagen, przewodniczący, prezes i dyrektor generalny AGCO Corporation.