PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Agregaty uprawowo-siewne

Agregaty uprawowo-siewne to połączenie maszyn uprawowych takich jak brony talerzowe, kultywatory z urządzeniami doprawiającymi i siewnikami. Mimo iż ogólna zasada działania i budowa takich agregatów jest powszechnie znana, warto przyjrzeć się im bardziej wnikliwie. Idea agregatowania narzędzi znana jest nie od dziś. Łączenie kilku oddzielnych narzędzi uprawowych w jeden zestaw to praktyka stosowana od lat przez producentów sprzętu rolniczego.Każda sekcja ma określone zadanie do wykonania. Jakość jej pracy wpływa bezpośrednio na efektywność kolejnej sekcji jak i całej maszyny. Agregaty uprawowe o solidnej i wytrzymałej konstrukcji mogą w znaczny sposób obniżyć koszty produkcji. Jak? To proste: oszczędność czasu, zmniejszenie liczby przejazdów roboczych, oszczędność paliwa. Skoro w jeden zestaw łączy się talerze uprawowe, włóki wały doprawiające, to dlaczego nie dodać do tego siewnika?

Zestaw do wyboru

Istnieje kilka możliwości klasyfikacji tych maszyn począwszy od przeznaczenia, warunków, w jakich urządzenie będzie pracować (glebowe, klimatyczne), powierzchni pola, systemu wysiewu i głównych zasad budowy (m.in. agregaty uprawowo-siewne ze zbiornikiem z przodu ciągnika, siewniki nabudowane na agregatach uprawowych).

Warunki glebowe mogą być bardzo różne. Począwszy od gleb lekkich i piaszczystych, przez pola kamieniste, na glinach kończąc. W zależności od rodzaju gleby stosuje się inne maszyny. Tak samo jest w wypadku agregatów uprawowo-siewnych. Na mało wymagających glebach stosuje się najczęściej agregaty bierne zębowe. Jest to połączenie siewnika z popularnym kultywatorem z zębami sprężynowymi, najczęściej poprzedzonego włóką i wałem doprawiającym (w wypadku gleb lekkich to zwykle wał strunowy). Cięższe warunki glebowe wymagają od maszyny znacznie więcej. Zwykle są to urządzenia cięższe, o masywniejszej konstrukcji. W agregatach biernych występują sekcje talerzowe spełniające główną rolę uprawową. Na glebach zakamienionych istotne okazują się zabezpieczenia przeciążeniowe. Stosowane są również z powodzeniem zestawy z broną aktywną (wirnikową bądź rotacyjną). W zależności od warunków wykorzystuje się również różnego rodzaju redlice wysiewające.

Inny czynnik, który bierze sie pod uwagę przy wyborze maszyny, to powierzchnia uprawianego pola. Maszyny o bardzo dużych szerokościach roboczych (8, 9, 12 m) są najbardziej wydajne, ale gdy pracują na odpowiednio dużych areałach. W mniejszych gospodarstwach znacznie lepiej sprawiają się maszyny węższe. Na szczęście tutaj oferta producentów jest bardzo szeroka. Przykładowo agregaty Amazone to maszyny o szerokości: 2,5, 3, 4, 5, 6, 8, 9 i 12 m. Podobnie bogatą ofertę mają inne firmy.

W agregatach uprawowo-siewnych stosuje się różne rodzaje siewników. Można je podzielić ze względu na sposób transportu nasion ze zbiornika do redlicy siewnika na dwie grupy: mechaniczne i pneumatyczne. Siewniki mechaniczne są stosowane zwykle w mniejszych agregatach o niewielkich szerokościach roboczych. W takich maszynach nasiona do redlic transportowane są za pomocą siły grawitacji. Mówiąc prościej – spadają w dół. Spotyka się siewniki mechaniczne nabudowane na agregacie i połączone z nim za pomocą trzypunktowego układu zawieszenia. W siewnikach pneumatycznych nasiona są transportowane do redlic za pomocą strumienia powietrza wytwarzanego przez specjalny wentylator.

Elementy uprawowe

Siewniki mechaniczne o niewielkiej lub średniej szerokości roboczej 2,5–4 m są często łączone z bronami aktywnymi. Agregaty aktywne mogą być stosowane na glebach cięższych, trudniejszych w uprawie. Można spotkać konstrukcje zawieszane nabudowane, jak na przykład agregat Amazone oparty na siewniku AD3 Special z kultywatorem wirnikowym KG. Poza nimi są również agregaty zaczepiane, w których siewnik zawieszony jest na trzypunktowym układzie zawieszenia brony. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w siewniku Pöttingera Vitasem 400 współpracującym z broną wirnikową Lion 4001 czy agregacie Sulky Tramline SE z broną aktywną Cultiline HR 300.17. Narzędziem aktywnie uprawiającym może być tradycyjna brona wirnikowa wyposażona w pionowe wirniki bądź brona rotacyjna (glebogryzarka). To ostatnie rozwiązanie oferuje m.in. Kuhn w zestawie Combi-Liner z mechanicznym siewnikiem Integra 3000 i broną rotacyjną EL. Warto tutaj zwrócić uwagę na różne typy dostępnych rotorów: cultirotor z zagiętymi nożami, cultiplow z nożami skośnymi, cultitiller – z nożami skośnymi lub prostymi wyposażonymi w system szybkiego montażu „Fast-Fit”. Zwykle za broną wirnikową, rotacyjną bądź bierną zębową (przykładowo brona CD w ofercie Kuhna) umieszczony jest wał doprawiający, który przygotowuje glebę bezpośrednio do siewu. Najczęściej stosuje się rozdrabniający bryły i wyrównujący powierzchnię wał typu Packer (zębowy). Wykorzystuje się również inne wały doprawiające, jak choćby strunowy.

Z narzędziami aktywnymi występują także siewniki pneumatyczne, jak na przykład siewnik Nordsten NS 4140 z broną wirnikową HK 32-400 HY W. W dzisiejszych czasach producenci maszyn rolniczych tak komponują własne oferty, aby to klient mógł decydować, co dokładnie chce kupić. Może wybrać siewnik mechaniczny lub pneumatyczny z różnego rodzaju narzędziami uprawowymi aktywnymi lub biernymi. Bierne elementy uprawowe zastosowano m.in. w siewniku Pöttingera Terrasem 3000T. Przed redlicami wysiewającymi umieszczone mogą być dwa zestawy narzędzi przygotowujących glebę. Pierwsza możliwość to charakterystyczna brona łopatkowa składająca się z dwóch rzędów czteroramiennych talerzy „gwiazdowych”. Przeznaczeniem takiego zestawu są przede wszystkim gleby lekkie. Drugie rozwiązanie to dwa rzędy gładkich talerzy (510 mm), z których każdy ma gumowe zabezpieczenie przeciążeniowe. Siewnik z takim zestawem talerzy poradzi sobie w trudniejszych warunkach, nawet przy większej ilości resztek pożniwnych. W obu wypadkach za elementami uprawiającymi umieszczone jest podwozie siewnika składające się z ośmiu kół. Podwozie siewnika wyrównuje delikatnie glebę. Podczas transportu wewnętrzne pary kół można rozłączyć, wówczas maszyna będzie utrzymywana przez dwie pary kół zewnętrznych.

W agregacie uprawowo-siewnym Horscha sytuacja wygląda podobnie jak we wspomnianym Terrasemie, ale jednak inaczej. Pronto DC jest również maszyną pneumatyczną. Zanim jednak nasiona dostaną się do gleby, przednia część agregatu odpowiednio przygotowuje glebę. Odpowiedzialne za to są dwa rzędy karbowanych talerzy (DiscSystem). Ich średnica wynosi 340 mm. Talerze zewnętrzne są bardziej, głębiej „powycinane”. Ma to, podobnie jak zamontowanie bocznych osłon, zapobiegać powstawaniu nierówności na skraju pracy maszyny. Jeszcze przed talerzami DiscSystem zamontowano podwójne spulchniacze śladów. Za to za talerzami znajduje się wał oponowy z bieżnikiem jodłowym. Odpowiada on za rozbicie powstałych brył i zagęszczenie gleby przed siewem. Opony o średnicy 780 mm są pełne.

Uproszczona technologia uprawy jest stosowana przede wszystkim przez rolników gospodarujących na wielohektarowych polach. Dla nich korzyści z dużej wydajności maszyn i oszczędności płynących z pracy w takim systemie są największe. W takich warunkach pracują największe agregaty uprawowo-siewne. Ze względu na rozmiary zakres wykonywanych zadań i dużą wytrzymałość maszyny te można określić mianem kombajnów uprawowowo-siewnych. Uproszczona uprawa wymaga od siewnika znacznie więcej, dlatego stosowane w takich warunkach agregaty mają solidną konstrukcję i wyposażane są w potężną sekcję uprawową. Przykładem może być agregat firmy Väderstad Rapid RDA 800. Przed redlicami wysiewającymi mogą być umieszczone różne narzędzia uprawowe dostosowane do warunków glebowych. Pierwszy element to włóka Crossboard. Dwa rzędy wygiętych i szerokich zębów wykonanych z utwardzonej stali. Ich zadaniem jest wyrównanie powierzchni pola. Kolejny element uprawowy występujący w konstrukcji Väderstada to system Agrilla. Opiera się on na jednym bądź dwóch rzędach zębów Agrilla i jednym rzędzie zębów Crossboard. Zestaw podwójnie wygiętych, przypominających literę „S” zębów najlepiej sprawuje się na glebach lżejszych. System rozdrabnia zaskorupiałą glebę, wzrusza ją (zęby Agrilla) i wyrównuje zarazem (zęby Crossboard). Alternatywnie bądź łącznie stosowany jest trzeci system zwany Disc. Działanie tego narzędzia oparte jest na właściwościach tnących dwóch rzędów zachodzących na siebie talerzy (średnica 410 mm). Wspomniane narzędzia mogą być połączone lub pracować oddzielnie.

Zbiornik i system wysiewu

Pojemność zbiornika zależy bezpośrednio od rozmiarów maszyny, jej szerokości roboczej i przeznaczenia. W siewnikach mechanicznych zbiornik jest ustawiony prostopadle do kierunku siewu i ma zwykle prostokątny, podłużny kształt. Pojemność takich zbiorników wynosi 400–1200 l przy wykorzystaniu nadstawek. Zbiorniki w siewnikach pneumatycznych mogą być znacznie większe i mają różne kształty. W siewnikach nabudowanych na agregaty zbiorniki montuje się blisko ciągnika (są to maszyny zawieszane, a więc ważne jest, aby środek ciężkości znajdował się blisko ciągnika). Dostępne są też agregaty ze zbiornikami montowanymi na przednim TUZ-ie. W kombajnach siewnych panuje znacznie większa dowolność, a niektóre z nich charakteryzuje specyficzna konstrukcja. Przykładem może być Accord MSC z oferty Kvernelanda.

Dawniej mechaniczne siewniki rzędowe można było podzielić na dwie grupy, biorąc pod uwagę rodzaj zespołu wysiewającego: kołeczkowe i roweczkowe. Ten ostatni jest już spotykany rzadko. Większość maszyn, nawet nowych, w konstrukcji zespołów wysiewających wykorzystuje znane od dawna rozwiązanie z kołeczkami. Podstawowy jego element to wałek wysiewający, na którego powierzchni znajdują się kołeczki bądź wgłębienia. Ilość wysiewanych nasion uzależniona jest od regulowanej prędkości obracania się wałka. Rozmiar kołeczków i gęstość ich rozmieszczenia na obwodzie wałka sugeruje rodzaj nasion, do których wysiewu siewnik został przystosowany. Często wykorzystuje się tzw. wałki sprzężone składające się z dwóch części: jednej, przeznaczonej na przykład do wysiewu nasion roślin drobnonasiennych i drugiej, przystosowanej do wysiewu zbóż.

W siewnikach mechanicznych wałek wysiewający znajduje się prostopadle do kierunku jazdy, a nasiona opadają przewodami nasiennymi do redlic wysiewających. W siewnikach pneumatycznych sytuacja wygląda nieco inaczej i często zależy od producenta i modelu maszyny. Główna zasada działania jest jednak wszędzie podobna.

W siewniku pneumatycznym Pöttingera Aerosem nasiona ze zbiornika trafiają na wałek wysiewający. Podzielny jest on na cztery części: dwie z 24 rowkami przystosowane do wysiewu nasion małych i dwie z 12 rowkami do nasion dużych. Wałek można łatwo przesunąć, zamykając jedną z wybranych sekcji. Z wałka nasiona wpadają w strumień powietrza wytworzonego przez dmuchawę. Powietrze transportuje ziarno do głowy rozdzielacza, z której nasiona przenoszone są bezpośrednio do redlic wysiewających. W modelu Aero-sem F ze zbiornikiem umieszczonym na przednim TUZ-ie znajdują się dwa wałki dozujące. Każdy z nich ma jedną część przystosowaną do nasion dużych i dwie do nasion małych. Dmuchawa napędzana jest od przedniego WOM. Jeśli ciągnik nie został wyposażony w przedni WOM, można zastosować hydrauliczny napęd dmuchawy.

Siewniki innych firm działają na podobnej zasadzie. Różnią się za to wałki – ich kształt, wielkość, rozmiar i kształt otworów. W siewniku Compact Solitar 9 Plus Lemkena zastosowano 6-komorowy walec dozujący napędzany elektrycznie. Napęd elektryczny występuje również w innych modelach. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Przykładowo w siewnikach Rapid Väderstada przekładnia wysiewająca napędzana jest od dużego koła napędowego toczącego się po ziemi. Zamiast wałków montowane są jeszcze kółka i kasety dozujące. Wykorzystuje się inne dmuchawy – słabsze, mocniejsze, montowane w wielu miejscach, napędzane hydraulicznie bądź od WOM.

Redlice

Ze zbiornika przez przewody wysiewające do redlic – taką drogę przebywają nasiona z siewnika do gleby. Ostatnim przystankiem na tej drodze jest właśnie redlica wysiewająca. W tym wypadku wiele firm opracowało własne charakterystyczne konstrukcje. Ta wielka różnorodność może jednak utrudnić wybór najodpowiedniejszego rozwiązania.

Bardzo duży wybór redlic ma Amazone. Każda ma swoje określone przeznaczenie i właściwości. Do siewu w orkę proponowana jest stopkowa redlica WS stosowana przede wszystkim w siewnikach mechanicznych. Po zamontowaniu specjalnych czubków redlice WS mogą służyć do płytkiego siewu. Innym rozwiązaniem Amazone jest talerzowa redlica RoTeC, która radzi sobie również w trudnych warunkach (dużo resztek roślinnych). Za utrzymanie odpowiedniej głębokości odpowiada druga, nieco mniejsza tarcza. Spełnia ona również rolę oczyszczającą, zapobiegając przyklejaniu się gleby. Mniejsza tarcza wykonana jest z tworzywa sztucznego. Do redlic RoTeC można zamontować specjalne rolki dociskające, poprawiające przykrywanie nasion.

W siewnikach Venta produkowanych przez Kuhna też można zamontować różne typy redlic. Jedno rozwiązanie to redlice piersiowe rozmieszczone w trzech rzędach. W trudniejszych warunkach polowych z większą ilością resztek pożniwnych lepsze będą redlice talerzowe, które spisują się również podczas siewu w mulcz i siewu w ściernisko. Kuhn pomyślał też o tym, aby zabezpieczyć talerz wysiewający poprzez zamontowanie mniejszego talerza oczyszczającego z tworzywa sztucznego. W wyposażeniu dodatkowym dostępne są specjalne koła podporowe odpowiedzialne za utrzymanie zadanej głębokości pracy. W ofercie firmy jest jeszcze precyzyjna redlica Accura. Jej konstrukcja umożliwia oddzielenie nasion od strumienia powietrza, do gleby wpadają one siłą grawitacji. Dzięki temu nasiona są wysiewane równiej. W wypadku zapchania redlicy otwiera się specjalny otwór wylotowy, który umożliwia wyrzucanie nasion na glebę. Redlicami Accura można wysiewać groch, zboża i rzepak.

Źródło: Farmer 14/2008Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.179.111
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.