Agregaty uprawowo-siewne zdobywają coraz większą popularność. Ich podstawą jest oczywiście siewnik, ale bez odpowiednich poprzedzających go narzędzi uprawowych trudno byłoby zapewnić ziarnu właściwe warunki do kiełkowania i do późniejszego wzrostu. Przyjrzeliśmy się aktywnym narzędziom uprawowym występującym w zestawach a także towarzyszącym im wałom uprawowym.

RÓŻNE ROZWIĄZANIA

Brona wirnikowa to najczęściej spotykana forma aktywnego narzędzia uprawowego. Jej elementami roboczymi są zęby obracające się w osi poziomej. Zapewniają one intensywne mieszanie gleby i rozbijanie brył. Stosuje się ją na gleby ciężkie i średnie. Przy stosowaniu na glebach lżejszych może spowodować zbyt duże ich rozpylenie. Brona wirnikowa może być stosowana do uprawy po pługu jak i do uprawy bezpośredniej. Wadą tej maszyny jest duże zapotrzebowanie mocy.

Brona wahadłowa składa się z dwóch listew z zębami. Poruszają się one naprzemiennie ruchem wahadłowym prostopadle do kierunku jazdy. Ze względu na delikatniejsze obchodzenie się z glebą w porównaniu do brony wirnikowej, bronę wahadłową stosuje się po orce. Znajduje ona zastosowanie głównie na glebach średnich, ale jest spotykana także na lżejszych. Brony wahadłowe mają mniejsze zapotrzebowanie mocy i są lżejsze od ich wirnikowych konkurentów. Są także mniej podatne na uszkodzenia. Jednak ich główna zaleta może być jednocześnie wadą. Chodzi o delikatniejsze traktowanie gleby niż w przypadku brony wirnikowej. Z tego powodu trudno obecnie znaleźć firmę, która produkuje brony wahadłowe do zastosowań w rolnictwie. Wynika to z faktu, że rolnicy, którzy potrzebowali aktywnego narzędzia uprawowego na gleby ciężkie wybierają raczej brony wirnikowe, natomiast gospodarujący na lżejszych ziemiach – pozostawali przy narzędziach biernych, które mają niższe zapotrzebowanie na energię. Obecnie brony wahadłowe można kupić głównie jako maszyny używane.
Elementem roboczymi w glebogryzarce są wygięte noże osadzone na poziomym, ustawionym prostopadle do kierunku jazdy wale. Glebogryzarkę można stosować do uprawy gleby po orce, a także bez wcześniejszej uprawy płużnej. Ze względu na duże zapotrzebowanie mocy i ryzyko rozpylania gleby glebogryzarki najczęściej stosowane są jednak nie w rolnictwie a w ogrodnictwie.

PRZYDATNE WAŁY

Podczas uprawy i siewu w jednym przejeździe niezbędne jest zastosowanie wału, którego głównym zadaniem jest wtórne zagęszczenie gleby na głębokości siewu. Wał wyrównuje także powierzchnię pola i kruszy bryły pozostawione przez narzędzie uprawowe. Przy wyborze konkretnego rodzaju wału należy kierować się przede wszystkim rodzajem gleb występującym w gospodarstwie.

Packer składający się z gładkiego cylindra z przyspawanymi zębami to popularny wał stosowany w agregatach uprawowo-siewnych. Popularność to zasługa przede wszystkim jego uniwersalności. Packer dobrze zagęszcza glebę zarówno na glebach ciężkich jak i lekkich i to przy różnych poziomach wilgotności.

Wał oponowy (gumowy) to uniwersalny wał, który sprawdza się na różnych glebach. Jest dość odporny na oklejanie ziemią. Jego działanie polega głównie na ugniataniu, w mniejszym stopniu na rozbijaniu brył.
Crosskill składa się z pierścieni z wypustkami po bokach. Zalecany jest na gleby średnie i ciężkie i zapewnia dobry efekt wtórnego zagęszczenia gleby i jednocześnie bardzo dobrze kruszy bryły. Jego wadą jest jednak podatność na zalepianie się co ogranicza jego przydatność na glebach wilgotnych. Pozbawiona tej wady jest jego odmiana nazywana wałem kołeczkowym (palcowym). Wał palcowy ma większe odległości między bocznymi kołeczkami niż tradycyjny Crosskill. Dodatkowo mają one w przekroju kształt klina.

Cambridge jest zbudowany z naprzemiennych pierścieni gładkich i zębatych, spośród których te ostatnie mają większą średnicę. Wał z powodzeniem można stosować na ciężkich glebach, w tym również wilgotnych dzięki stosunkowo dużej odporności na oklejanie ziemią. Wał ten bardzo dobrze zagęszcza glebę i wyrównuje powierzchnię pola.

Wał strunowy składa się z prętów lub rur (wał rurowy) przyspawanych do tarcz. Pręty mogą mieć w przekroju różny kształt. Ten typ wału dobrze kruszy bryły, ale słabo ugniata glebę. Polecany jest na gleby lekkie i średnie, na ciężkich efekty jego pracy mogą być niezadowalające.

UNIA GROUP

W ofercie Unii Group znajdziemy trzy agregaty uprawowo-siewne, w skład których wchodzą narzędzia do aktywnej uprawy gleby. Wszystkie oparte są na bronie wirnikowej Hermes występującej z wałem Packer. Producent daje też możliwość zamiany tego wału na gumowy. Elementami roboczymi brony są noże proste o długości 280 mm. Dzięki dwuzakresowej przekładni głównej możliwa jest zmiana ich prędkości obrotowej a tym samym intensywności pracy.

Brona przeznaczona jest na gleby ciężkie i średniozwięzłe. Hermes wyposażony jest w sprzęg hydrauliczny, na którym można zawiesić siewnik tworząc agregat uprawowo-siewny. Dzięki niemu na uwrociach siewnik jest wynoszony nad wał i bronę. Przesuwa to środek ciężkości agregatu bliżej ciągnika a tym samym zmniejsza zapotrzebowanie na udźwig podnośnika. Rozwiązaniu temu można zarzucić niepotrzebną komplikację i wydłużenie, w stosunku do agregatów z siewnikiem nabudowanym, czasu nawrotów ze względu na konieczność podnoszenia siewnika. Jego zaletą jest jednak możliwość zastosowania prostszego a tym samym tańszego siewnika mechanicznego. Może być to w zasadzie dowolny model z zastrzeżeniem zachowania identycznej szerokości roboczej co część uprawowa. Dostępny jest taki fabryczny zestaw pod nazwą Eco Active, gdzie z częścią uprawowa współpracuje siewnik Polonez wyposażony w 550-litrową skrzynię nasienną i redlice talerzowe.

W ofercie Unii znalazł się także zestaw z mechanicznym siewnikiem nabudowanym pod nazwą Plus 700/3. Najnowszą chociaż już sprawdzoną propozycją Unii jest agregat uprawowo-siewny Focus z nabudowanym siewnikiem pneumatycznym. Ciekawy jest system rozdziału ziarna w tym siewniku. Jest ono dzielone mechanicznie za pomocą kołeczkowych aparatów wysiewających, a dopiero później transportowane pneumatycznie.

AMAZONE

Amazone oferuje dwie serie bron wirnikowych dostępnych w różnych szerokościach roboczych. Pierwsza seria KE przeznaczona jest do uprawy gleby zaoranej lub w mulcz, ale tylko jeśli gleba nie jest zbyt zbita. Zęby tej brony zamocowane są sprężynowo co ogranicza ich uszkodzenia. Sama brona jest lekka – waży 850 kg (w wersji 3-metrowej). Dzięki dużej przestrzeni między zębami a osłoną nie straszne są jej też duże ilości słomy.

Model KG, dla podkreślenia jego wysokiej wytrzymałości, jest określany przez producenta jako kultywator wirnikowy. Posiada on mocny profil wannowy, grubsze wałki i mocniejsze zęby niż KE. Wyposażony jest w łukowato wygięte „zęby ciągnące”, które ułatwiają zagłębianie się narzędzia w glebie. Wersja Super może być dodatkowo wyposażona w hydrauliczny układ zmiany głębokości pracy i chłodnicę oleju. Szerokie wersje są dwuczęściowe dzięki czemu możliwe jest ich hydrauliczne składanie do szerokości transportowej 3 m.

Brony można łączyć w agregaty z wałami i siewnikami. Dostępne są trzy serie siewników pneumatycznych, w tym jedna ze zbiornikiem zawieszanym z przodu ciągnika – Avant. Możliwe jest także wykorzystanie siewnika mechanicznego serii AD3.

SULKY

Sulky oferuje dwie serie bron wirnikowych. Lżejsze modele: Cultiline HR 250.14 i 300.14, są przeznaczone do pracy na glebach średnich. Liczba 14 w oznaczeniu modelu oznacza możliwość współpracy z ciągnikiem o mocy maksymalnej 140 KM, natomiast w sprzyjających warunkach powinien wystarczyć nawet 70-konny traktor. W seryjnym wyposażeniu brony znalazł się wał napędowy, włóka oraz wał Packer i zestaw dodatkowych kół zębatych, dzięki którym można zmienić prędkość obrotową wirników.
Pozostałe modele Cultiline HR są przeznaczone do pracy w cięższych warunkach. Mogą współpracować z ciągnikami maksymalnie 260-konnymi. Ich wyposażenie jest podobne do mniejszych modeli, ale występują jednak pewne różnice, na przykład wał Packer ma średnicę powiększoną z 460 do 550 mm.
Na bronach mogą być nabudowane różne siewniki (dostępne są trzy wersje siewników pneumatycznych Xeos oraz siewnik Reguline i mechaniczny Tramline XC. Za dopłatą brona może być wyposażona w hydropak, na którym możemy zawiesić dowolny siewnik.

KUHN

Kuhn oferuje aż 6 serii bron wirnikowych co daje 21 modeli do wyboru. Najmniejsze modele mają zaledwie 1,2 m szerokości, największe – 6 m i są składane hydraulicznie. Cztery serie maszyn sztywnych różnią się od siebie przede wszystkim wytrzymałością zastosowanych elementów. Każda kolejna seria jest lepiej wzmocniona i przeznaczona na coraz trudniejsze warunki pracy. Przyglądając się na przykład modelom 3-metrowym widać to choćby po wzroście ich masy. Seria 1004, przeznaczona do najcięższych zadań, posiada wannę o grubości ścian wynoszącej aż 8 mm i posiada wzmocnione napędy. Przy jej zakupie możemy wybrać spośród trzech rodzajów zębów: standardowych, o przedłużonej żywotności dzięki napawaniu Durakuhn oraz Optimix służących do pracy na ściernisku. Najcięższa brona jest też seryjnie wyposażona w system Fast-Fit umożliwiający szybką i łatwą wymianę zębów.
Do każdej brony Kuhn oferuje szeroki wybór wałów. Maszyny są oczywiście przystosowane także do nabudowania na nich różnych siewników zarówno pneumatycznych jak i mechanicznych.
KVERNELAND
Kverneland na polskim rynku oferuje cztery serie bron wirnikowych. Wśród nich dostępna jest seria, która może współpracować nawet z 350-konnymi ciągnikami. Dla zapewnienia swobodnego przepływu resztek pożniwnych, ziemi i kamieni dno wanny znajduje się w dużej odległości od uchwytu zęba. W modelach przeznaczonych na najcięższe warunki pracy, wanna jest wykonana z blachy o grubości 10 mm.
Wybrane modele bron mogą być wyposażone w zęby o specjalnym kształcie Pro-fit, przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach i umożliwiają pracę bezpośrednio na ściernisku nawet z dużą ilością resztek pożniwnych. Opcjonalnie każdy z modeli może być wyposażony w system mocowania zębów Quick-Fit. Umożliwia on wymianę elementów roboczych bez użycia narzędzi – zęby zabezpieczone są jedynie sworzniami z zawleczkami.
Tak jak inni producenci, Kverneland oferuje w zestawie do brony różne wały. Możliwa jest także współpraca z różnymi siewnikami.

LEMKEN

Zirkon 8 i Zirkon 10 – to brony wirnikowe oferowane przez firmę Lemken. Pierwsza z nich jest lżejsza, a jej cechą charakterystyczną jest modułowa konstrukcja. Wanna i pokrywy są ze sobą zespawane, co według producenta ma zwiększyć trwałość maszyny. Broną można pracować zarówno z tyłu jak i z przodu ciągnika. Za dopłatą można zamówić wydźwig hydrauliczny.
Zirkon 10 to maszyna przeznaczona na ciężkie warunki glebowe. W skład tej serii wchodzą również szerokie modele składane hydraulicznie. Wszystkie Zirkony mają dwustopniową skrzynię przekładniową i możliwość odwrócenia obrotów wirników. Współpracują też z prawie wszystkimi siewnikami w ofercie Lemkena.

PODSUMOWANIE

Wybór aktywnych narzędzi uprawowych na naszym rynku jest bardzo duży. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli chodzi o rodzaj maszyn to wybór jest już dużo bardziej ograniczony, właściwie tylko do bron wirnikowych. Dostępne są także glebogryzarki, ale występują one jedynie solo.
Przy wyborze trzeba kierować się przede wszystkim warunkami jakie mamy na polach. Szczególnie, że większość producentów oferuje różne modele różniące się przede wszystkim przystosowaniem do konkretnych warunków glebowych. Jeśli mamy wątpliwości lepiej jednak wybrać solidniejszy model, aby uniknąć niepotrzebnych awarii w najgorętszym okresie prac polowych. Ważny jest także wybór odpowiedniego wału, co również zależy od warunków panujących na danym polu. Co do siewników, warto pamiętać, że nie musimy wybierać zawsze całego zestawu jednego producenta. Taka dowolność wyboru, może często może okazać się korzystna dla naszej kieszeni.