AmaTron 4 od swojego poprzednika AmaTron 3, różni się znacząco. Nie ma co się dziwić, w końcu minęło 5 lat (oficjalna premiera Amatrona 4 odbyła się 24 maja), a świat nie stoi w miejscu. Segment rolnictwa precyzyjnego zdążył urosnąć do takich rozmiarów, że wiele firm postanowiło stworzyć osobne wydziały zajmujące się tylko tym. Precyzyjne i jednocześnie wygodne sterowanie maszynami stało się nieodzownym elementem wydajnego zestawu, w którym równie istotny są nie tylko ciągnik i maszyna, lecz także terminal, poprzez który można zarządzać pracą.

Komfort przede wszystkim

W czwarta generacji AmaTronu postawiono na komfort obsługi. Urządzenie zostało wyposażone w duży, 8-calowy kolorowy, antyrefleksyjny, ekran dotykowy (Multi-touch). Dodatkowo wokół ekranu rozłożono 12 fizycznych przycisków (z prawej strony), 3 przyciski wyboru bezpośredniego najważniejszych funkcji: widok maszy, widok GPS i widok główny (u góry) oraz 2 z lewej strony.

Jeżeli chodzi o zawartość ekranu, to interfejs pozwala go spersonalizować w dość szerokim zakresie. Swobodnie można skonfigurować pasek stanu przy górnej krawędzi ekranu. W tym miejscu pokazywane są wybrane parametry i informacje, niezależnie od tego, w którym menu lub podmenu się znajdujemy.

Dzięki trybowi szybkiego uruchomienia, można błyskawicznie zmieniać najważniejsze ustawienia oraz importować lub eksportować dane zleceń. Praktyczny widok MiniView zapewnia ponadto stały podgląd najważniejszych ustawień maszyny, które są dostępne zawsze wtedy, gdy ich potrzebujemy. Przyciski ekranowe pojawiają się i znikają automatycznie (tak jak to jest w niektórych telefonach czy tabletach). Wystarczy zbliżyć rękę do ekranu, a czujnik zbliżeniowy z przodu urządzenia AmaTron 4 sprawia, że wyświetlonych zostaje 12 przycisków. Natomiast czujnik światła umożliwia dopasowanie parametrów obrazu w zależności od oświetlenia, a także automatycznie przełącza urządzenie w tryb dzienny lub nocny.

Konfiguracje dla każdego

Firma Amazone oferuje do AmaTrona różne odpłatne licencje programowe. Automatyczny system zarządzania na uwrociach i sekcjami szerokości GPS-Switch basic lub GPS-Switch pro, system zarządzania dokumentacją i zadaniami GPS-Maps&Doc, system jazdy równoległej GPS-Track oraz AmaCam do wykorzystania kamery są zainstalowane fabrycznie, dzięki czemu do obsługi tych funkcji nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie.

Co ciekawe przez pierwsze 50 godzin można bezpłatnie wypróbować wszystkie aplikacje. Po upływie tego czasu można zadecydować, które spośród funkcji mają zostać odblokowane trwale.

Póki co jeszcze nie wiadomo kiedy AmaTron 4 będzie dostępny w sprzedaży i ile będzie kosztował.