Sprzedaż w 2019 r. spadła nieznacznie o 2,9% i osiągnęła wartość 467 mln euro (rok wcześniej 481 mln euro), ale była na oczekiwanym poziomie między dwoma poprzednimi rekordowymi latami 2017 i 2018.

Biorąc pod uwagę drugie suche lato z rzędu jak również szczególne czynniki polityczne spowodowane przez konflikty handlowe i problemy strukturalne w niektórych krajach , zarząd Amazone ocenia  pozytywnie przebieg interesów w 2019 r.

 Optymistycznie w przyszłość mimo pandemii

Szefowie firmy Amazone Christian Dreyer i dr Justus Dreyer spoglądają optymistycznie na sektor rolniczy w 2020 pomimo szczególnych wyzwań związanych z pandemią koronawirusa.

- Nawet w panujących obecnie niezwykle trudnych warunkach ramowych udało nam się przy dużym zaangażowaniu całego zespołu Amazone zamknąć obroty w pierwszym kwartale 2020 na wysokim poziomie. Oprócz konsekwentnego przestrzegania ochrony przed infekcjami za pomocą zalecanych do tego metod, naszymi głównymi celami w dalszym ciągu jest utrzymanie produkcji, dostaw i usług serwisowych. Nasze maszyny są pilnie potrzebne rolnikom i usługodawcom do produkcji żywności a tym samym do zapewnienia naszego bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko dzisiaj ale również w przyszłości. Nie można jednak wykluczyć w dalszym przebiegu roku 2020 negatywnych skutków wywołanych pandemią oraz przez ekstremalne zjawiska pogodowe – zaznaczają w komunikacie prasowym szefowie Amazone.

„Dostawy maszyn rolniczych Amazone utrzymują się na wysokim poziomie i posiadamy optymistyczny portfel zamówień” – czytamy dalej.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, Amazone w wielu obszarach produkcji jest niezależna od dostawców zewnętrznych i może w obliczu ogólnie trudnej międzynarodowej dostępności komponentów korzystać z własnych zapasów. Aktualnie logistyka części zamiennych działa stabilnie a osoby kontaktowe są również codziennie osiągalne telefonicznie lub elektronicznie. Przy przestrzeganiu wszystkich zalecanych środków ochronnych a szczególnie odległości, pracownicy działu obsługi klienta i sprzedaży dostępni są również na miejscu.

 Ciągle jest zainteresowanie nowoczesną technologią

Ogólnie zainteresowanie klientów nowoczesną technologia rolną umożliwiającą precyzyjną i przez to oszczędzającą koszty pracę, pozostaje bardzo wysokie. Amazone w roku 2019 i dziś profituje dzięki swoim innowacyjnym rozwiązaniom dla szerokiego kręgu odbiorców jak również przy udziale eksportu wynoszącym 80% ze swojej silnej pozycji na wszystkich znaczących rynkach. Szczególnie silny rozwój biznesu odnotowano we Francji, Polsce, Anglii, na Węgrzech i Ameryce Północnej. Również na bardzo istotnych rynkach jak Niemcy i Rosja zrealizowano dobrą sprzedaż.

Ważnymi wydarzeniami dla rozwoju Grupy Amazone było otwarcie w ubiegłym roku dwóch nowych lokalizacji sprzedaży w Anglii i na Węgrzech. Nowoczesne oddziały w Doncaster i Debreczynie posiadają sale szkoleniowe i wystawowe, magazyny z częściami zamiennymi i biura.

Według dyrektorów zarządzających, w listopadzie na targach Agritechnica 2019 w Hanowerze firma znaczący sukces.

- Zaprezentowaliśmy łącznie 30 innowacyjnych rozwiązań we wszystkich sektorach, a trzy z nich zostały nagrodzone srebrnymi medalami przez komisję ds. nowości wiodących targów o światowym zasięgu. Bardzo dobra frekwencja krajowa i międzynarodowa na naszym stoisku nie tylko odzwierciedlała duże zainteresowanie naszym szerokim asortymentem, ale także doprowadziła do znacznego wzrostu zamówień, który utrzymuje się do dnia dzisiejszego – podkreślają przedstawiciele Amazone.

Rozwój w nurcie nowej polityki rolnej

Wielu rolników jest zaniepokojonych dyskusjami społecznymi i otwartymi pytaniami na temat przyszłego kierunku polityki rolnej.

-Już na wczesnym etapie zidentyfikowaliśmy wiodące trendy w dziedzinie badań i rozwoju. Już dzisiaj możemy zaoferować rolnictwu konkretne rozwiązania w wielu kluczowych kwestiach – podkreślają obydwaj dyrektorzy.

Przykładem tego są maszyny Amazone do uproszczonej uprawy gleby, siewu w mulcz i siewu bezpośredniego oraz do techniki mechanicznego zwalczania chwastów firmy Schmotzer. Szczególnie precyzyjne rozsiewacze do zmiennego nawożenia, dostosowanego do zapotrzebowania, oraz nowe cyfrowe rozwiązania w zakresie zintegrowanej ochrony roślin, jak np. elektryczne sterowanie pojedynczymi rozpylaczami, to również ważne technologie służące oszczędzaniu środków produkcji i ochronie środowiska.

- Od wielu lat firma Amazone oferuje rolnikom na całym świecie zoptymalizowane technologie maszynowe do uprawy gleby zgodnie z koncepcją 3C. Nasze innowacyjne maszyny, dostosowane do gleby i klimatu, będą siłą napędową naszej sprzedaży w 2020 r. i w kolejnych latach – podsumowują szefowie Amazone.

 Amazone w 2020 r. - kilka liczb

Na początku 2020 r. firma Amazone zatrudnia łącznie około 1900 pracowników, w tym 130 uczniów i praktykantów. Firma zainwestowała w dziedzinę badań i rozwoju ponad 7% swoich obrotów. Inwestycje w środki trwałe wyniosły ponad 20 mln euro.