Biorąc pod uwagę trudne warunki, w jakich muszą pracować rozsiewacze do nawozów, powłoka lakiernicza tych maszyn powinna stanowić solidną barierę dla pojawienia się korozji.

7 lat gwarancji Amazone

W przypadku rozsiewaczy zawieszanych ZA-V, ZA-TS i wielkopowierzchniowych rozsiewaczy nawozu ZG-TS, Amazone od roku modelowego 2022 stosuje nowy proces lakierowania.

Lakierowanie kataforetyczne wszystkich elementów gwarantuje niemal kompletną ochronę antykorozyjną fot. mat. prasowe
Lakierowanie kataforetyczne wszystkich elementów gwarantuje niemal kompletną ochronę antykorozyjną fot. mat. prasowe

 Jest to katodowe lakierowanie zanurzeniowe (KTL), które jest stosowane jako podkład i zdaniem producenta zapewnia maksymalną ochronę ścian wewnętrznych profilów rurowych. Z drugiej strony powłoka lakieru proszkowego o wyjątkowo dużej grubości ma gwarantować podwyższony poziom zabezpieczenia przed obciążeniami mechanicznymi, a przy okazji dba również o jego wygląd wizualny.

Korozja już niestraszna?

Warstwa lakiernicza stosowana przez Amazone powstaje w czterech etapach. Szczególną cechą tej powłoki jest połączenie lakierowania zanurzeniowego na zasadzie różnicy potencjałów oraz lakierowania proszkowego.

W pierwszym kroku materiał podstawowy zostaje przygotowany do lakierowania w 14 krokach obróbki. Należą do nich na przykład wielokrotne bejcowanie i odtłuszczanie.

Następnie rozsiewacze nawozów są fosforanowane cynkowo, co w sposób efektywny zapobiega ukrytej korozji. Trzecim krokiem jest zanurzeniowe lakierowanie kataforetyczne prowadzące do powstania warstwy podkładowej.

Na zakończenie procesu rozsiewacze nawozów są lakierowane proszkowo. Poprzez naniesienie wyjątkowo grubej warstwy lakieru proszkowego przez co zdaniem producenta rozsiewacz jest jeszcze lepiej chroniony przed uszkodzeniami mechanicznymi, a poprzez wypalenie otrzymuje on podwójną ochronę antykorozyjną.