Nagroda iF Design Award jest jednym z najbardziej renomowanych międzynarodowych wyróżnień za wzornictwo. Przyznawana każdego roku ponadprzeciętnym, innowacyjnym, ergonomicznym i estetycznym produktom ze wszystkich dziedzin. Do kryteriów oceny należą, oprócz jakości projektowania, m.in wykonanie i wybór materiałów, stopień innowacyjności oraz przyjazność dla środowiska, funkcjonalność i ergonomia, a także wizualizacja użytkowa i bezpieczeństwo.

Liczba ubiegających się o nagrodę iF Design Award w tym roku również była duża: Jury składające się z 63 niezależnych, międzynarodowych ekspertów wybrało kandydatów do otrzymania tego pożądanego znaku jakości spośród 6400 zgłoszeń z 54 krajów. Cztery maszyny Amazone przekonały jury innowacyjnym połączeniem techniki, przyjaznej obsługi i wzornictwa.

W tej edycji wyróżniono: agregat uprawowo-siewny Cataya 3000 Super, polowy opryskiwacz zawieszany UF 2002, kompaktową bronę talerzową Catros XL 3003 i rozsiewacz na zaczepiany ZG-TS 10001. Wszystkie maszyny otrzymały wyróżnienie w dziedzinie „Product”, kategoria „Farm machinery”.

W uzasadnieniu jury dla agregatu uprawowo-siewnego Cataya napisano, że maszyna wyznacza nowe standardy pod względem przyjaznej obsługi. Wszystkie punkty dotykowe centralnej jednostki obsługi mają neutralne językowo wzornictwo i są zabezpieczone przez zanieczyszczeniem. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom zostały wykluczone błędy obsługi. Innowacyjna konstrukcja i duża precyzja odkładania nasion pozwalają zaoszczędzić czas pracy i nasion.

 Kompaktowa brona talerzowa Catros XL została wyróżniona, ponieważ ze względu na lekką budowę i łatwość obsługi pozwala zaoszczędzić paliwo. Wzornictwo nie tylko w dynamiczny i silny sposób uosabia wartości rynkowe Amazone, lecz także przyczynia się do łatwej obsługi maszyny.

 Polowy opryskiwacz zawieszany UF 2002 otrzymał nagrodę jako jeden z najnowocześniejszych i najbardziej kompaktowych opryskiwaczy polowych. W tej maszynie połączono bardzo złożone technologie, optymalną obsługę i nowoczesne wzornictwo w celu trwałej i odpowiedzialnej poprawy pracy gospodarstw rolnych.

Nowy rozsiewacz nawozu ZG-TS przekonał jury, ponieważ dzięki automatycznemu monitorowaniu i sterowaniu maszyną zmniejsza on obciążenie kierowcy pracą. Równocześnie oś skrętna maszyny pozwala zminimalizować uszkodzenia roślin i gleby. Dynamiczna konstrukcja zbiornika umożliwia uzyskanie maksymalnej ilości napełniania i podkreśla wyrazisty charakter pojazdu.