Rozsiewacze serii ZA sprzedawane są nieprzerwanie od 1958, kiedy opracowany został pierwszy dwutarczowy model tej maszyny ze zbiornikiem o pojemności 330 l pracujący z szerokością roboczą 10 m. Już pierwsze rozsiewacze ZA znacznie poprawiły efektywność rozsiewu nawozów mineralnych. W porównaniu z wcześniejszymi rozsiewaczami skrzyniowymi, wyróżniały się większą szerokością roboczą ,a w porównaniu z rozsiewaczami jednotarczowymi i rozsiewaczami wahadłowymi, większą precyzją.

Późniejsza historia rozsiewaczy ZA przyniosła zakładom Amazone wprowadzenie na rynek kolejnych serii tej maszyny z coraz większymi pojemnościami zbiorników oraz szerokościami roboczymi. Jednak podstawowa zasada konstrukcji pierwszych ZA jest zachowana do dzisiaj: zbiornik złożony z dwóch lejkowatych części i dwie przeciwbieżne tarcze rozsiewające napędzane ze stałą liczbą obrotów, usta-wione po lewej i prawej stronie w stosunku do osi jazdy tworzą lustrzany i precyzyjny obraz rozsiewu.

Kamieniami milowymi w rozwoju rozsiewaczy Amazone ZA były m.in. unoszone końcówki łopatek rozsiewających do nawożenia pogłównego, system wymiany tarcz do większych i zmiennych szerokości roboczych, system rozsiewu granicznego i krawędziowego Limiter oraz Soft Ballistic System SBS do delikatnego traktowania nawozu. Wielkie postępy przyniosło także wprowadzenie hydrauliki i elektroniki. Program ZA dzięki technice ważenia, automatycznemu przełączaniu na nawrotach, włączaniu sekcji szerokości GPS-Switch oraz terminalom ISOBUS-spełnia obecnie najwyższe wymagania odnośnie precyzji nawożenia.

Obecnie produkowana seria rozsiewaczy ZA-TS obejmuje modele z techniką ważenia i elektroniką regulacji ISOBUS. Zbiorniki mają tu pojemność od 1.700 litrów do 4.200 litrów, a szerokości robocze sięgają od 18 m do 54 m (w przypadku prostszych modeli rozsiewaczy o oznaczeniu ZA-X od 500 litrów pojemności i do 18 m szerokości roboczej). Cechą wyróżniającą nowy rozsiewacz Amazone ZA-TS na tle konkurencji jest wbudowany w tarcze rozsiewające układ rozsiewu granicznego AutoTS, podający nawóz dokładnie do granicy pola.

Jak gwarantują Polscy przedstawiciele Amazone rozsiewacze serii ZA sprzedające się na naszym rynku w ilości około 500 sztuk rocznie są jednymi z najczęściej spotykanych rozsiewaczy na polskich polach.