Jak podaje portal bankier.pl, Ursus i spółka zależna Ursus Bus podpisały z Enerkon Solar International protokół ustaleń, na mocy którego strony zobowiązały się dążyć do jak najszybszego  zawarcia umowy inwestycyjnej, na mocy której Enerkon Solar International ma zainwestować w Spółkę do 30 mln dolarów, dzięki czemu obejmie do 49 proc. akcji Ursus Busa oraz do 7 proc. akcji Ursusa. Inwestor nie wyklucza zwiększenia wartości inwestycji.

- Cieszymy się z wartości i szansy, jaką daje Ursus Bus i jesteśmy zdeterminowani, by zakończyć pozostałe procedury w ramach transakcji w nadchodzących dniach. Podamy publicznie szczegóły, gdy transakcja zostanie sfinalizowana, czyli w następnym tygodniu, jak wynika z naszego harmonogramu - powiedział prezes i większościowy akcjonariusz Enerkonu, Benjamin Ballout.

Jak stwierdził Ballout, powodem zainteresowania Ursus Busem jest fakt, że profil działalności  Enerkonu jest bardzo zbliżony do tego, jaki prowadzi Ursus Bus.

Tymczasem, 5 września 2019 r. po godzinie 16.00, doręczono Spółce Ursus postanowienie Sądu o umorzeniu zastosowanego wobec niej przyspieszonego postępowania układowego. Według portalu bankier.pl "sąd wskazał m.in. realizowanie bieżących zobowiązań z opóźnieniem lub ich nieregulowanie oraz implikacje tego stanu rzeczy dla działalności, dużą rotację personalną w składzie zarządu, co według sądu wpływa negatywnie na proces restrukturyzacji, fakt, że spółki zależne również borykają się z problemami finansowymi, a także w ocenie sądu zbyt wolną restrukturyzację kosztową." Wiemy, że zarząd Spółki nie zgadza się z tą decyzją i będzie się od niej odwoływał.