- Oprócz ciągników Belarus na naszym stoisku prezentowaliśmy również ładowarki Amkodor. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze kiedy firma Amkodor wejdzie na Polski rynek i jak będzie wyglądała jej struktura. Wszystkich, którzy są zainteresowani zakupem tych maszyn zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie lub za pośrednictwem naszej strony internetowej - mówi Rafał Oświeciński z firmy MTZ Belarus Traktor.

Zakłady produkcyjne firmy Amkodor działają od 1927 r. w Mińsku i obecnie zatrudniają około 7 tys. osób. Firma ma w swojej ofercie ponad 80 modeli maszyn(ładowarki burtowe, teleskopowe i przegubowe, maszyny leśne, budowlane, a także różnego typu nabudowy na ciągniki rolnicze i samochody ciężarowe). Maszyny te w 60 proc. zbudowane są z własnych podzespołów firmy. Amkodor oferuje swoje maszyny w 30 krajach przez sieć dealerską, którą tworzy 90 punktów.

Na targach Agrotech 2015 wspólnie z firmą MTZ Belarus Tractor, Amkodor zaprezentował ładowarkę o oznaczeniu 211 i 320 E. Pierwszy z modeli to ładowarka ze sterowaniem burtowym, której sercem jest silnik MTZ generujący 81 KM. Ładowarka ma masę operacyjną 3,6 t i może dźwignąć 1,2 t.

Amkodor 320 E to z kolei ładowarka przegubowa wyposażona w jednostkę napędową Deutz o mocy 80 KM. Hydrauliczny układ napędowy ładowarki napędzany jest z wykorzystaniem komponentów firmy Sauer-Danfoss (osie Carraro). Masa operacyjna maszyny to 6,3 t, a jej udźwig wynosi 2 t. Maksymalna wysokość podnoszenia jest ograniczona konstrukcyjnie do 2,55 m.

- Firma Amkodor nie ma jeszcze oficjalnego cennika, ale orientacyjna cena maszyn to odpowiednio 130 i 170 tys. zł netto - podsumowuje Oświeciński.