Jak to zwykle w historii mechanizacji rolnictwa bywa, firma Antonio Carraro powstała z połączenia potrzeby i geniuszu. I tak w skromnym zakładzie kowalskim już w 1910 r. Giovanni Carraro, 20-letni wówczas kowal, rozpoczął produkcję siewników. Lata mijały i mimo zawirowań obu wojen światowych firma się rozwijała.

W 1960 roku Antonio, najmłodszy z sześciu synów założyciela firmy Antonia, powołuje do życia zakład „Antonio Carraro di Giovanni”. Tego roku też powstaje pierwszy jednoosiowy ciągnik „Scarabeo” (Chrząszcz), który ugruntował pozycję firmy na rynku i wskazał jej kierunek, w którym rozwija się do dnia dzisiejszego.

Linia produkcyjna ciągników AC lata 70. fot. Antonio Carraro
Linia produkcyjna ciągników AC lata 70. fot. Antonio Carraro

Potenza, znaczy moc

Antonio Carraro stawia na niszową produkcję ciągników o mocy od 20 do 100 KM z czterema kołami napędowymi. Ciągniki AC są przeznaczone do prac w międzyrzędziach i wyposażone zostały w wiele unikalnych rozwiązań pozwalających dopasować każdy ciągnik do wymagających potrzeb klienta.

W modelach ciągników Antonio Carraro znajdziemy zarówno ciągniki
ze skrętną osią przednią, jak i przegubowe, a wśród nich modele z odwracalnym kokpitem i okręcanym dookoła fotelem kierowcy.

Przegubowe połączenie i hydrostatyczny (lub mechaniczny) napęd pozwala dostosować się do każdej nawierzchni. fot. Antonio Carraro
Przegubowe połączenie i hydrostatyczny (lub mechaniczny) napęd pozwala dostosować się do każdej nawierzchni. fot. Antonio Carraro

Ciągniki Antonio Carraro cechuje niezwykle nisko osadzony środek ciężkości oraz równomierne rozłożenie masy maszyny, co wraz z napędem na cztery koła skutkuje znakomitymi właściwościami jezdnymi. Konstrukcje ciągników AC chwalone są za możliwość pracy w trudnych warunkach i poczucie bezpieczeństwa operatora nawet na pochyłym terenie.

TRX 5800

TRX 5800 w wersji z kabiną i bez fot. Antonio Carraro
TRX 5800 w wersji z kabiną i bez fot. Antonio Carraro

To kompaktowy, wielofunkcyjny ciągnik o mocy 50 KM z rewersyjnym napędem, który jak większość pojazdów firmy przystosowany jest do sadów, winnic, pielęgnacji zieleni, odśnieżania, utrzymania terenów miejskich. Wyposażony w mechaniczną skrzynię biegów 16 + 16 z rewersem, sprawdza się w ciasnych przestrzeniach dzięki krótkiemu rozstawowi osi i bardzo małemu promieniowi skrętu.

Ciekawostką jest odwracalny system prowadzenia ciągnika, który pozwala obrócić siedzenie kierowcy wraz z kierownicą i zespołem pedałów o 180 stopni. Umożliwia to zmianę kierunku jazdy w ciągu kilku sekund.

Mach 4 R

Gąsienicowy Mach 4 R fot. Antonio Carraro
Gąsienicowy Mach 4 R fot. Antonio Carraro

Jak sami widzicie, to niezwykła konstrukcja całkowicie gąsienicowego ciągnika. Mimo niewielkich rozmiarów jego turbodoładowany silnik o pojemności 3,8 l generuje 98 KM. Mach 4 jest dopuszczony do ruchu drogowego i może rozwijać prędkość do 40 km/h.

Skrzynia biegów 16/16 jest wyposażona w rewers. Ciągnik dostępny jest z ciśnieniową kabiną klasy 4 dającą pełną ochronę operatora lub bez kabiny (posiada wówczas obrotowe stanowisko pracy).

Tony 10900 SR

Tony10900SR fot. Antonio Carraro
Tony10900SR fot. Antonio Carraro

I w tym modelu inżynierowie firmy Antonio Carraro dali popis swoich umiejętności. Ciągnik ten, w odróżnieniu od omawianych wcześniej jednostek posiada bezstopniową przekładnię z hydrostatycznym rewersem.

Źródłem napędu tego ciągnika jest także 4-cylindrowa 98-konna jednostka Kuboty. Przekładnia posiada 4 sterowane elektronicznie zakresy prędkości zarówno w trybie polowym, jak i szosowym.

TGF 10900 Ergit R

TGF 10900 Ergit R fot. Antonio Carraro
TGF 10900 Ergit R fot. Antonio Carraro

Seria R reprezentuje szczyt gamy ciągników Antonio Carraro pod względem osiągów, zaawansowania technologicznego i wyposażenia pokładowego.
Mechaniczna skrzynia biegów 16/16 współpracuje jak u poprzedników z 98-konnym silnikiem Kubota.

TGF 10900 R został stworzony do pracy w sadach i winnicach, pod zadaszenia, szklarnie, sady typu „Y”. Wyróżnia się wyjątkowo kompaktowymi wymiarami i bardzo małym promieniem skrętu dzięki mniejszym przednim kołom. Wysokość maski jest najniższa w tej kategorii i wynosi 112,5 cm.

Tigrecar 5800

Tigrecar 5800 w wersji wywrotka fot. Antonio Carraro
Tigrecar 5800 w wersji wywrotka fot. Antonio Carraro

We Włoszech na pojazdy tego typu mówi się “motoagricola” i są one niezwykle popularne jako lekkie pojazdy użytkowe do przewozu towarów. Tigrecar 5800 należy właśnie do kategorii takich pojazdów.

Napędza go 4-cylindrowy silnik Yamar o pojemności 2,2 l i mocy 50 KM. Cechy szczególne tego pojazdu to przekładnia 8/8 z rewersem, wałek WOM 540 obr/min. Oprócz hamulców tarczowych pracujących w kąpieli olejowej może mieć również dodatkowy układ hamulcowy idealny do zatrzymywania się na zboczach.

Jeśli szukacie ciągnika lub części zamiennych, warto zajrzeć na gieldarolna.pl