Złożyliśmy wizytę na stoisku firmy z Tarnowa Podgórnego, gdzie gwiazdą były ciągniki i maszyny rolnicze chińsko-włoskiej marki Arbos. Otrzymaliśmy potwierdzenie, że pierwsze egzemplarze traktorów nowej serii 5000 trafią do klientów w lutym, a większe modele z rodziny 6000 i 7000 w trzecim-czwartym kwartale tego roku.

Na targach poznańskich pośród szerokiej gamy produktów firmy Arbos eksponowane miejsce zajmował ciągnik Arbos 5130 Advance, wyposażony w firmowy ładowacz czołowy i zawieszany opryskiwacz. Wystawiony model to największy przedstawiciel rodziny 5000, która obejmuje trzy modele 5100, 5115 i 5130.

Moc maksymalna wystawionego ciągnika wynosi 136 KM z pojemności 3400 cm3 i maksymalnym momencie obrotowym 500 Nm przy 1400 obr/min. Silnik to nagrodzona tytułem „Diesel roku 2015” 4-cylindrowa konstrukcja amerykańskiej firmy Kohler spełniająca normę Tier 4 Final/Stage IV, z katalizatorem DOC i selektywną redukcją katalityczną SCR.

Skrzynia biegów własnej budowy oferuje 45 przełożeń do jazdy do przodu i 15 do tyłu. Operator ma do dyspozycji 3 zakresy po 5 biegów głównych każdy oraz 3 półbiegi zmieniane pod obciążeniem. Do tego dochodzi rewers elektrohydrauliczny przy kierownicy i przycisk sprzęgła na głowni zmiany biegów.

Pracę umila 4-słupkowa klimatyzowana kabina z zakrzywioną u góry przednią szybą o podwyższonej widoczności do pracy z ładowaczem czołowym, ergonomicznie rozmieszczone elementy sterowania oraz deska rozdzielcza z wyświetlaczemym 7-calow.

W standardzie tej wersji znajdują się ponadto 4 pary wyjść hydraulicznych, WOM 540/540E, tylny TUZ o udźwigu 4600kg, ogumienie przód 440/65 R28, ogumienie tył 600/65 R38 oraz przednie błotniki skrętne. Waga całej maszyny to 5100 kg.

Ciągnik w przeciwieństwie do tego do czego przyzwyczaiły nas do tej pory produkty z Chin charakteryzuje się ładnym wyglądem zewnętrznym i miłym projektem wnętrza kabiny, które po wprowadzeniu kilku korekt jakościowych, może być naprawdę interesującym i praktycznym. Włoska szkoła designu to od wielu lat klasa sama w sobie.

Na pytanie jak cenowo będą pozycjonowane nowe maszyny uzyskaliśmy odpowiedź, że będzie to półka cenowa pomiędzy Zetorem a Kubotą.

Kończąc warto dodać, że wszystkie maszyny Arbos są projektowane i produkowane we Włoszech. Ciągniki wyjeżdżają z fabryki Goldoni w Migliarina di Carpi niedaleko Modeny.