Firma FJD, znana do tej pory z produkcji dronów oraz nawigacji, wchodzi na rynek z autonomiczną kosiarką Vidar. Jest to pierwszy egzemplarz jaki pojawił się w Polsce.

Robot do koszenia trawy 

Kosiarka posiada trzy tryby pracy: ręczny, zdalny i autonomiczny.

W trybie autonomicznym Vidar podażą zaplanowaną ścieżką i dzięki pozycjonowaniu w czasie rzeczywistym oraz zaprogramowanym algorytmom unika przejazdów na tym samym, skoszonym odcinku.

Przy pełnym naładowaniu akumulatorów Vidar pozwala na wykoszenie 2,4 ha trawnika. fot. AdK
Przy pełnym naładowaniu akumulatorów Vidar pozwala na wykoszenie 2,4 ha trawnika. fot. AdK

− Możemy usiąść sobie w cieniu i sterować kosiarką jak dronem. Możemy również sami zasiąść za sterami i lub na dużych połaciach terenu, takich jak stadiony, pola golfowe, parki – możemy ją pozostawić w całkowitym trybie autonomiczny i będzie sama pracować – mówi Hubert Suslki z firmy FJDynamics.

Vidar może byc sterowany nawet z odległości 800 m. fot. AdK
Vidar może byc sterowany nawet z odległości 800 m. fot. AdK

Sterowanie kosiarką odbywa z tabletu, przy wcześniej zaplanowanych ścieżkach RTK (maszyna kosi z dokładnością do 2,5 cm). Do pracy tej kosiarki potrzebny jest dobry sygnał GNSS – stąd może ona mieć trudności w pracy np. pod koronami drzew.

Wykrywanie przeszkód

Narzędzie posiada sensory optyczne, dzięki którym, rozpoznając przeszkodę, może wyłączyć noże tnące i zatrzymać się w bezpiecznej odległości od obiektu w przeciągu 1 sekundy.

Kosiarka kosztuje ok. 24 tys. euro.