Samojezdny wóz paszowy Aura był już gdzieniegdzie pokazywany i zdobył nawet kilka prestiżowych nagród. Po raz pierwszy można było go zobaczyć we wrześniu 2021 r. na targach Space w Rennes we Francji. W międzyczasie wóz paszowy Kuhna otrzymał m. in. nagrodę Innov’Space (wrzesień 2020), Sima Awards (luty 2021) czy Inel D’Or (wrzesień 2021).
Jednak cały czas była to maszyna prototypowa, przedprodukcyjna i pokazowa. Dopiero teraz, w lipcu 2023 r., dziennikarze z całej Europy mogli zobaczyć Aurę po raz pierwszy na żywo, choć dziennikarze z Francji już rok temu oglądali oryginalne urządzenie przy pracy.
W tej chwili Aura jest już w sprzedaży we Francji i do roku 2024 tak zostanie. Kilka gospodarstw zdecydowało się już na zakup pojazdu. Na rynku międzynarodowym maszyna pojawi się na początku 2025 r.
Samojezdny wóz paszowy Aura zrobi robotę za ciebie
Wyposażony w pokładowy moduł ładujący, Aura oferuje rolnikom wszystkie funkcje wozu, od załadunku, ważenia, mieszania, zadawania i przesuwania dawek pokarmowych oraz raportowania wykonanych zadań.
Aura jest wyposażona w wielofunkcyjny frez załadowczy do wszystkich rodzajów kiszonki oraz włókien, takich jak siano, słoma i sianokiszonka. Rozmiary frezu zaprojektowano tak, by zmniejszyć zużycie energii, a jego przedłużenie stanowi przenośnik załadowczy.

Komunikacja odbywa się przez WiFi z użyciem modułów Kuhn External Control. Po umieszczeniu zbiornika mieszającego pod ślimakiem, Aura uruchamia program napełniania danym składnikiem z dużą precyzją.
Aura zrobi, zważy i wymiesza pokarm
Zadania wysyłane przez rolnika wprowadzane są do programu do zarządzania zadawaniem pasz Kuhn Librafeed. Odnotowuje on dokładne ilości każdego składnika, a także miejsca zadawania pasz oraz liczbę dziennych dystrybucji. Maszyna potem skrupulatnie przestrzega tych informacji i precyzyjnie przygotowuje żądane przez rolnika porcje mieszanki. Urządzenia oczywiście posiada pokładowy system ważenia z dokładnością do kilograma, więc o pomyłce mowy nie ma.
Zbiornik mieszający maszyny posiada pojemność 3 m3 z dwoma pionowymi ślimakami. Wybór dwóch ślimaków wynika z mniejszego zapotrzebowania na moc w porównaniu z jednym ślimakiem o większej średnicy. W efekcie Aura może dostarczać dzienną dawkę paszy dla stad liczących do 280 krów mlecznych oraz ich wszystkich jałówek.
W celu zapewnienia dłuższej żywotności części mających kontakt z mieszanką, dolna część zbiornika oraz wszystkie ślimaki wykonane są w technologii K-Nox, która gwarantuje sześciokrotnie dłuższą żywotność niż gatunki stali tradycyjnie stosowane w zaczepianych lub samojezdnych wozach paszowych.

Gotową paszę dystrybuuje się z wykorzystaniem poprzecznej taśmy, którą można rozładowywać z prawej lub lewej strony maszyny. Taśma umieszczona jest z tyłu maszyny, więc w przypadku budynków z wjazdem tylko z jednej strony, dystrybucja paszy odbywa się już od pierwszej przegrody stanowiskowej. Równocześnie Aura za pomocą obrotowych szczotek podsuwających pokos może przesunąć nie zjedzony pokarm jak najbliżej przegrody stanowiskowej. Szczotki umożliwiają przesuwanie dawki pokarmowej w prawo i/lub w lewo.
Jak działa Aura?
Maszyna Kuhna posiada dwa tryby sterowania: na zewnątrz budynków gospodarskich z wykorzystaniem bezabonamentowego systemu RTK GPS sprzężonego z odometrią, a wewnątrz budynków z wykorzystaniem technologii Lidar. Precyzja przemieszczania się maszyny określana jest w centymetrach.

Umiejętność pokonywania zboczy wynosi w przypadku Aury do 20 proc., co sprawia, że w większości gospodarstw chcących zautomatyzować karmienie, maszyna nie wymaga specjalnych posadzek ani dostosowania terenu.

Proces integracji maszyny w danym gospodarstwie obejmuje szereg ważnych kroków, gwarantujących rolnikowi pełne dostosowanie wozu paszowego do otoczenia zgodnie z obowiązującymi normami (wstępna wizyta bezpieczeństwa, wizyta Safety Check itp.).
Aura na razie spalinowa
W tej Aura jest napędzana silnikiem spalinowym. Silnik marki Kohler Stage V o mocy 56 KM (42 kW). Zużycie paliwa producent określa jako niskie (od 3,8 do 4,2 litra na godzinę, w zależności od wykonywanego zadania).

Czytaj więcej
Tractor of the Year 2024. Znamy finalistówOpcjonalnie od roku 2025 zostanie wprowadzona wersja elektryczna, Aura-e będzie posiadać wszystkie funkcje dotychczasowej maszyny, ale będzie poruszała się bezszelestnie i bez spalin.
Cena maszyny we Francji to w tej chwili ok. 216 tys. euro.
Więcej maszyn autonomicznych Kuhna
Marka Kuhn na spotkaniu w Alzacji zapowiedziała premierę nowego robota polowego o imieniu Karl. Francuski producent zaprezentuje maszynę dopiero w listopadzie 2023 r. podczas targów Agritechnica w Hanowerze.
- Karl jest naszą odpowiedzią na autonomiczną produkcję roślinną. Karl nie pochodzi od traktora i był projektowany z punktu widzenia maszyn polowych – powiedział Thierry Krier, dyrektor generalny firmy Kuhn.

Autonomiczny pojazd polowy Kuhna pokazany w Hanowerze będzie gotową maszyną. Dokładnie tak będzie wyglądał jak trafi do sprzedaży. A kiedy to nastąpi? Krier odpowiedział, że wkrótce „być może za kilka miesięcy, kilka lat, ale na pewno nie dekad”.
Komentarze