Ciemno czerwona maszyna o mocy 390 KM to pierwszy autonomiczny rozsiewacz w branży rolniczej. Jego premiera odbyła się we wtorek podczas targów Farm Progress Show 2022 w Boone w stanie Iowa.

- To ważny kamień milowy zdobyty poprzez współpracę między Case IH i Raven, podkreślający solidne innowacje produktowe po przejęciu firmy Raven przez CNH Industrial pod koniec 2021 r. – powiedział Scott Harris, globalny prezes marki Case IH.

Aplikuje bez operatora

Rozsiewacz Case IH Trident 5550 wyposażony w system Raven Autonomy łączy sprawdzoną technologię, która może się obyć bez operatora. Stos technologiczny jest zasilany przez oprogramowanie naprowadzania i sterowania, kontroli napędu, percepcji i planowania ścieżki opracowane przez Raven.

- Dzisiejsza technologia rolna w podejściu firmy Raven jest zorientowana na klienta. Ma za zadanie uprościć procesy rolnicze, przy okazji uzyskując ogromną wydajność. Nasze rozwiązania umożliwiają klientom zwiększenie wydajności, zachęcając ich do przemyślanego przyjmowania coraz wyższych poziomów automatyzacji i autonomii - powiedział Eric Shuman, dyrektor generalny Raven.

Z urządzenia mobilnego operatorzy mogą zaplanować i wykonać całą operację polową w oparciu o zmapowane granice pola. System percepcji Raven Autonomy, dzięki serii zaawansowanych kamer i systemu radarowego, stale kontroluje otoczenie maszyny (w promieniu 360 stopni) pod kątem przeszkód i inicjacji ruchu podczas pracy.

Dzięki sztucznej inteligencji kontroler percepcji Ravena przetwarza ciągły strumień obrazów, dzięki któremu interpretuje i wykrywa przeszkody. Zdalny operator może w każdej chwili zobaczyć co dzieje się w okolicy pojazdu za pośrednictwem urządzenia mobilnego.

W przypadku wykrycia przeszkody maszyna bezpiecznie się zatrzyma, a na urządzeniu mobilnym pojawi się alert. Wówczas operator może ocenić sytuację i określić następny krok. Za pomocą urządzenia mobilnego można zdalnie przeglądać różnorodne zadania i funkcje maszyny, w tym między innymi poziom paliwa, poziom płynu AdBlue, prędkość, obroty na minutę (RPM), stan poziomu pojemnika (rozsiewacza), informacje z uniwersalnego terminala i diagnostyczne kody usterek.

- System percepcji Raven Autonomy zapewnia zaawansowane, niezawodne rozwiązanie do autonomicznej pracy i jest dostosowany specjalnie do aplikacji rozsiewu za pomocą maszyny samobieżnej – dodał Shuman.

Case IH szuka innowacji

Ta pierwsza na rynku innowacja jest wynikiem ciągłych badań prowadzonych po wprowadzeniu na rynek autonomicznych pojazdów koncepcyjnych Case IH w 2016 r .

Rozsiewacz Case IH Trident 5550 z technologią Raven Autonomy pozwala na obsługę jednej lub więcej maszyn bez obecności operatora w kabinie, zapewniając pełną kontrolę wewnątrz lub na zewnątrz kabiny. Działając ze stałą prędkością i precyzją, autonomiczny aplikator zapewnia najwyższą spójność rozprowadzania — bez błędu ludzkiego — i pozwala na powtarzalne działanie z dokładnością co do centymetra.

- Aplikator Case IH Trident 5550 z technologią Raven Autonomy pozwala wykonywać więcej pracy w krótkich ramach czasowych, efektywnie prowadzić naszą działalność i zwalczać zmęczenie operatora — to ogromna korzyść. Sprzęt autonomiczny może za każdym razem wykonywać stałą pracę, co jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ zbudowaliśmy reputację naszego gospodarstwa dzięki bezbłędności i wysokiej jakości pracy - powiedział Brady Fahlman, właściciel/operator farmy Fahlman Acres w Holdfast, Saskatchewan w Kanadzie.

Będą testowane

Kilka nowych maszyn Case IH Trident 5550 z technologią Raven Autonomy w 2023 r. będzie dostępne dla klientów detalicznych w Stanach Zjednoczonych. Nadal będą to raczej prototypy, które farmerzy będą testować. Na razie nieplanowana jest sprzedaż w Europie.