Wśród firm, które podczas targów SIMA zaprezentowały ciekawą opcję dociążenia maszyn był m.in. francuski producent - Pateer. Na stoisku tej firmy zaprezentowano obciążnik montowany na TUZ ciągnika, który wyróżnia się do tej pory rzadko spotykanym wyposażeniem.

Standardem jest układ oświetlenia typu LED (2 lampy robocze, światła do jazdy dziennej oraz kierunkowskazy). Poza tym na obciążniku zamontowano dwie kamery (podgląd na boki obciążnika), co znacznie zwiększa bezpieczeństwo jazdy (np. przy włączaniu się do ruchu mamy możliwość podglądu obrazu z przodu maszyny na jej boki).

Obciążnik wyróżnia się znaczną szerokością, która zdaniem przedstawicieli firmy Pateer powinna być dobrana tak, aby obejmować szerokość kół przednich ciągnika. Zapewnia to wówczas dodatkową ochronę samochodu przed zgnieceniem kołami ciągnika w trakcie zderzenia.

Na chwilę obecną producent nie jest w stanie określić czy i kiedy obciążnik trafi do sprzedaży na polski rynek. Nie wiadomo również jaka będzie jego cena.

Zaprezentowane rozwiązanie pokazuje tendencję do stosowania elementów poprawiających bezpieczeństwo pracy nawet w przypadku prostego osprzętu dodatkowego, jakim są m.in. balasty.