W 2021 roku wiele się zmieniło. Targi i wydarzenia – w szczególności takie jak Agritechnica 2021 – zostały przełożone i ostatecznie musiały zostać całkowicie odwołane. Zmieniło się również otoczenie polityczne dla rolnictwa, a tym samym także dla całego agrobiznesu. Według specjalistów DLG należy oczekiwać, że kwestie środowiskowe i klimatyczne będą w niedalekiej w przyszłości miały jeszcze większy wpływ na poziom regulacji w rolnictwie europejskim.

Ponadto DLG przesunęło ostatnie badanie na listopad i grudzień 2021, a przedostatnie odbyło się w sierpniu 2020 oraz opublikowało w jednym opracowaniu wyniki dwóch rankingów – tytułowanych jako barometr DLG 2022/21. Dzięki temu ankietowani rolnicy mieli znacznie więcej czasu na wypełnianie ankiet. Poza tym osiągnięto wiarygodne wyniki przy nieco mniejszej liczbie uczestników badania.

Kupuj nowe maszyny na preferencyjnych warunkach

Fendt niezmiennie liderem

Podobnie jak w latach poprzednich latach, Fendt został najlepszą marką maszynową w Niemczech, w sezonie 2021 i 2022. Na drugie miejsce wskoczył Claas zamieniając się miejscami z firmą John Deere.

Miejsca od 4 do 8 to przez dwa lata niezmiennie Amazone, Lemken, Horsch, Deutz-Fahr oraz Krone.

Na dwóch ostatnich pozycjach w najnowszym, dwuletnim rankingu DLG znalazły się kolejno Kuhn i Case IH, zamieniając się miejscami na przełomie dwóch lat. Z klasyfikacji wypadły firmy Kverneland i Pöttinger, które ostatnio w najlepszej dziesiątce producentów maszyn rolniczych w Niemczech widniały w badaniu za rok 2020.

Źródło: dlg.org
Źródło: dlg.org

Metodologia badania DLG

W badaniu udział wzięło 664 niemieckich rolników oraz przedsiębiorców rolnych, gospodarujących na średnim areale 352 ha oraz utrzymujących średnio – w zależności od profilu gospodarstwa – 302 sztuki bydła, 1600 świń lub 16112 kurcząt. Spośród gospodarstw biorących udział w badaniu DLG 37 proc. to gospodarstwa specjalizujące się tylko w uprawie roślin. Przeciętny uczestnik badania miał 52 lata.

Każdy z respondentów mógł przyznać poszczególnej firmie maksymalnie po 25 punktów w czterech kategoriach: świadomość i lojalność do marki oraz satysfakcja i wizerunek marki.