Firma BCS została założona w 1943 r. przez inżyniera Luigiego Castoldiego w małym warsztacie w Abbiategrasso na przedmieściach Mediolanu. Wpadł on na pomysł wyprodukowania samobieżnej kosiarki, do napędu której posłuży silnik spalinowy o małej mocy. Tak narodził się model 243, będący rewolucyjną konstrukcją, kładąc podwaliny pod dalszy rozwój firmy.

Pierwsza maszyna BCS model 243 fot.BCS
Pierwsza maszyna BCS model 243 fot.BCS

Pod koniec lat 60. firma BCS wkroczyła na rynek maszyn przeznaczonych do pielęgnacji trawników, budując pierwsze lekkie i wielofunkcyjne ciągniki dwukołowe. Maszyny te zdobyły uznanie na rynku zdominowanym do tej pory przed drogie i nieporęczne konstrukcje konkurencji.

Przez lata BCS nieustannie modernizował swoje konstrukcje, wprowadzając kolejne generacje maszyn do pielęgnacji terenów zielonych, a nawet specjalistyczne ciągniki.

BCS 660 HY - kosiarka z napędem hydrostatycznym


Prawdziwą rewolucją była zaprezentowana w 2013 r. pierwsza kosiarka z napędem hydrostatycznym zaprojektowana do prac w terenach o znacznej pochyłości dochodzących do 35 stopni.

BCS 660 HY WS Powersafe, pierwsza na świecie kosiarka z silnikiem hydrostatycznym i sprzęgłem hydraulicznym fot.BCS
BCS 660 HY WS Powersafe, pierwsza na świecie kosiarka z silnikiem hydrostatycznym i sprzęgłem hydraulicznym fot.BCS

 

Model ten jest jedyną na świecie kosiarką hydrostatyczną wyposażoną w opatentowany układ sprzęgła hydraulicznego. Mogą ją napędzać silniki benzynowe: Honda GX390 Alps o mocy 11,7 KM, Briggs & Stratton Vanguard o mocy 16 KM oraz, co stanowi ciekawostkę, silnik wysokoprężny Yanmar LN100 o mocy 10 KM. Wszystkie jednostki napędowe zostały specjalnie dostosowane do użytkowania na stromych zboczach o nachyleniu do 35 stopni.

Dzięki przedniemu WOM z szybkozłączem do maszyny można zastosować wiele narzędzi: listwy tnące, wykaszarki do zarośli, kosiarki do trawy i cały ogólny sprzęt do siana na pastwiskach, do pielęgnacji zieleni i do zastosowań komunalnych.

 

BCS 614 - nośnik narzędzi

BCS 614 PowerSafe fot. BCS
BCS 614 PowerSafe fot. BCS

Kosiarka silnikowa z mechaniczną skrzynią biegów i sprzęgłem hydraulicznym PowerSafe® o mocy 4,8 KM i szerokość cięcia do 100 cm.

Dzięki łatwości obsługi i łatwości obsługi kosiarka silnikowa BCS 614 PowerSafe® może być używana przez szerokie grono użytkowników : od hodowców hobbystów po osoby prywatne i osoby zajmujące się pielęgnacją zieleni. 


BCS 622 - kosiarka samojezdna

Kosiarka samojezdna BCS 622 fot.BCS
Kosiarka samojezdna BCS 622 fot.BCS

Marka BCS nadal kojarzona jest z kosiarkami silnikowymi, a model 243 był jedną z pierwszych kosiarek na świecie napędzanych silnikiem, co w latach 40. XX wieku radykalnie zrewolucjonizowało koncepcję koszenia trawnika.

Model 622 jest wyposażony w skrzynię biegów z 4 biegami do przodu oraz 1 wstecznym i jest napędzany przez jednocylindrowy silnik wysokoprężny Lombardini 3LD450 o mocy 10 KM. Mechanizm różnicowy z blokadą i hamulce z niezależnymi elementami sterującymi na obu kołach umożliwiają optymalne manewrowanie na każdym rodzaju podłoża.

Zespół tnący został zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach i do długotrwałego użytkowania: listwa tnąca jest dostępna w wersji 127 cm ze środkowymi naciętymi palcami i 140 cm ze środkowymi lub niskimi palcami.

Dupleks - kosiarka listwowa

Kosiarka listwowa BCS Duplex fot.BCS
Kosiarka listwowa BCS Duplex fot.BCS

Kosiarka wyposażona w listwę tnącą z podwójnymi nożami, w których noże i zęby poruszają się jednocześnie w przeciwnych kierunkach. Zmniejszony pobór mocy i ograniczona waga pozwalają na stosowanie kosiarki Duplex również z ciągnikami o małej mocy oraz z gąsienicowymi.

Dostępnych jest osiem wersji kosiarki Duplex, o szerokości cięcia: od 1,68 do 2,42 m.

Dzięki standardowemu podnośnikowi hydraulicznemu możliwe jest podnoszenie listwy tnącej w zakresie od +90 stopni w pionie podczas manewrów polowych i ruchu drogowego oraz obniżenie do -55 stopni.


BCS Valiant L65 MT - przegubowy ciągnik do zadań specjalnych

Ciągnik przegubowy BCS Valiant L65 MT fot.BCS
Ciągnik przegubowy BCS Valiant L65 MT fot.BCS

Konstrukcja tego ciągnika charakteryzuje się nisko położonym środkiem ciężkości, co zapewnia maksymalną stabilność i pracę nawet na stromych zboczach. Maszyna posiada stały napęd na 4 koła.

Model Valiant L65 jest napędzany przez 3-cylindrowy silnik Kohler (1,8 l) z wtryskiem Common Rail o mocy 56 KM i maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 190 Nm.

BCS Valiant L65 MT Fotel i konsolę można obrócić o 180 stopni fot.BCS
BCS Valiant L65 MT Fotel i konsolę można obrócić o 180 stopni fot.BCS

Przegub pośrodku maszyny umożliwia oscylację przedniej osi do 15 stopni w stosunku do osi tylnej, co zapewnia doskonałą stabilność na pochyłościach.

Modele Valiant L65 są wyposażone w osie z przekładnią planetarną, aby zminimalizować rozstaw osi ciągnika i zwiększyć jego zwrotność.
Ciekawostką jest, że potrzeba kilku sekund, aby obrócić o 180 stopni fotel, kierownicę i konsolę, tak aby operator mógł pracować, mając sprzęt przed sobą i stale kontrolować wykonywaną pracę.

W naszym przeglądzie przedstawiliśmy tylko część niezwykłych maszyn włoskiego producenta BCS. Firma projektuje i produkuje maszyny rolnicze i do pielęgnacji zieleni, maszyny do autonomicznej produkcji energii elektrycznej oraz do mobilnego spawania. BCS Group posiada trzy zakłady produkcyjne we Włoszech w Abbiategrasso, Luzzara i Cusago. 

Części do maszyn zielonkowychkosiarek i glebogryzarek możecie kupić na gieldarolna.pl