Do tej pory modele Bednar Omega dostępne były w wersjach do 6 m, teraz największą maszyną jest model 8-metrowy. Agregat uprawowo-siewny Omega to maszyna przygotowująca glebę do siewu z wykorzystaniem brony talerzowej i pozwalająca na wysiew w rozstawie 12,5 i 16,5 cm. Agregat pierwszy raz prezentowany przed szerszą publicznością na zeszłorocznej Agritechnice doczekał się polskiej premiery.

Pierwszą sekcję siewnika stanowi wał oponowy lub hydraulicznie regulowana włóka łopatkowa. Następną sekcję stanowią dwa rzędy talerzy standardowych o średnicy 520 mm lub agresywnych A-disc o średnicy 460 mm. Kolejną sekcję uprawową stanowi rząd talerzy falistych.

– Bardzo ciekawą opcją jest trzeci rząd falowanych talerzy pracujących pod kątem prostym. Co najważniejsze, jest on hydraulicznie ustawiany niezależnie od pracy dwóch pozostałych rzędów talerzy. Dzięki temu maszyna może na raz pracować trzema rzędami talerzy, samą talerzówką bądź samym ostatnim rzędem talerzy – mówi Mateusz Derebecki, kierownik sprzedaży w firmie Bednar.

– Ostatnia opcja jest szczególnie polecana na cięższych glebach wiosną, aby nie tworzyć niepożądanych frakcji glebowych, ponieważ talerze falowane nie przerzucają gleby. Następnym elementem jest wał oponowy. Za tworzenie redliny odpowiadają dwutalerzowe redlice oparte na mechanizmie równoległoboku. Ustawianie docisku redlic odbywa się hydraulicznie, zaś ich głębokość pracy regulowana jest mechanicznie – wyjaśnia przedstawiciel firmy.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie z tyłu agregatu rury wysypowej, z której wydostaje się ziarno podczas próby kręconej. Również z niej wysypywany jest materiał podczas oczyszczania siewnika, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i eliminuje konieczność wchodzenia pod maszynę. Opcjonalnie dostępne jest jej przedłużenie, pozwalające na wyrzucenie ziarna bezpośrednio do magazynu czy do worków.

Zbiornik pneumatycznego siewnika wykonany jest z tworzywa sztucznego, co pozwoliło na osiągnięcie dosyć niskiej masy (wcześniej zbiorniki siewników Omega były metalowe). Siewnik może wysiewać ziarno w dawkach od 0,6 do 350 kg/ha. Maszyna może być sterowana przy pomocy prostego terminala Basic lub w standardzie ISOBUS. Agregaty dostępne są w opcji z wysiewem nawozów.

– Mimo że w naszym kraju największy popyt jest na maszyny o mniejszych szerokościach roboczych, to podczas targów mieliśmy już zapytania o agregaty w wariancie 9-metrowym. Rolnicy dysponują coraz większymi ciągnikami, a ludzi do pracy jest coraz mniej, stąd zapytania nie tylko o szerokie agregaty uprawowo-siewne, ale także agregaty talerzowe o szerokości 12 metrów – mówi Mateusz Derebecki.

Orientacyjne ceny modeli Omega kształtują się następująco: za agregat 3-metrowy trzeba zapłacić ok. 150 tys. zł, za 4-metrowy ok. 220 tys. zł, za maszynę 6-metrową 320 tys. zł, zaś 8-metrowa kosztuje ok. 430 tys. zł. Ceny nie zawierają podatku VAT i są uzależnione od wariantu wyposażenia maszyn.