Nowe maszyny czeski producent maszyn Bednar zaprezentował podczas targów Agritechnica 2013 w Hanowerze. Przez ofertę siewników Omega i zbiorników Ferti-Box firma weszła w segment maszyn do siewu i nawożenia.

- Starannie obserwujemy zapotrzebowania na rynku rolnym i wdrażamy jest podczas konstruowania nowych maszyn BEDNAR. Dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej możemy wdrażać innowacyjne technologie w naszych maszynach. Łącząc pomysły rolników i możliwości techniczne powstają nowe produkty, które pomagają nam podnosić wydajność i jakość pracy - komentuje zmiany w ofercie manager eksportu Jan Bednář.

Siewnikami Omega, wyposażonymi talerzowy system uprawy, można pracować zarówno w tradycyjnych jak i uproszczonych systemach uprawy. Koncepcja lekkiego siewnika Omega OO została stworzona z myślą o wysiewie roślin jarych. Z kolei model Omega Ferti jest dodatkowo wyposażony w opcję nawożenia dodatkowego.

Aparaty wysiewające są wyposażone w system docisków hydraulicznych na dwóch stopach talerzowych. Takie rozwiązanie ma zapewnić właściwy wysiew nawet w trudnych warunkach zapewnia siew nawet w utrudnionych warunkach. Dzięki systemowi PSP (Precise Seed Placement) talerzowe stopy siewne układają nasiona na jednolitej głębokości na całej szerokości maszyny i doskonale prawidłowo teren w kierunku wzdłużnym i poprzecznym.

Bednar Ferti-Box to z kolei urządzenie przeznaczone w pierwszej kolejności do nawożenia bezpośredniego gleby. Zasobnik jest łączony z ciągnikiem na TUZ. Pojemnik wyposażono w ramę oddzielną, do której bezpośrednio podłączamy maszynę do uprawiania gleby (Terraland TO, Terraland DO, Fenix FO). Nawóz (nasiona) dostarczano z pojemnika pneumatycznie do końcówek siewnych maszyny, końcówki mogą zmieniać głębokość aplikacji według zapotrzebowania na wprowadzanie nawozu do gleby.