Z raportu opublikowanego przez FederUnacoma (Włoska Federacja Producentów Maszyn Rolniczych) wynika, że producentów maszyn czekają duże problemy zaopatrzeniowe. Opublikowany raport ostrzega przed niedoborem i wzrostem kosztów surowców, co poważnie koliduje ze wzrostem popytu na maszyny rolnicze.

Światowa gospodarka rozpędza się, ale rosnące ceny surowców znacznie podwyższają koszty produkcji. Ma to poważne konsekwencje dla sektora producentów maszyn rolniczych, który w produkcji wykorzystuje głównie stal i tworzywa sztuczne.

W Europie ceny stali zanotowały w marcu rekordowy poziom. Szczególnie wysokie wzrosty zanotowano w grupie wysokogatunkowych wyrobów walcowanych, które wzrosły aż o 70-80 proc. w porównaniu z poziomami sprzed pandemii Covid-19.

Wyraźny wzrost cen na europejskim rynku dotyczy także tworzyw sztucznych i komponentów do ich wytwarzania. W porównaniu do cen sprzed pandemii w pierwszym kwartale tego roku odnotowano 45 proc. wzrost kosztów etylenu i 121 proc. polietylenu.

Poza wysokimi cenami surowców występują poważne trudności w logistyce i transporcie międzynarodowym, a ciągle rosnące koszty kontenerów wpływają na znaczne opóźnienia w wysyłce.

Wszystko to ma duże konsekwencje dla sektora producentów maszyn rolniczych, którego popyt na towary wzrasta szybciej niż zdolności produkcyjne fabryk i montowni. Są one już teraz mocno hamowane przez niedobór surowców i ich nieregularne dostawy.

Ceny ciągników i maszyn rolniczych pójdą w górę

Raport włoskiej federacji przypomina, że w produkcji średniej wielkości traktora używa się średnio ok. 1700 komponentów, z których 75 proc. to pochodne stali, a kolejne 5 proc. to metale takie jak miedź, aluminium czy nawet srebro.

Część metalowa stanowi około 80 proc. wszystkich surowców używanych do produkcji ciągnika. Ponad 10 proc. elementów ciągnika to tworzywa sztuczne (wykładziny kabinowe, ochraniacze, osłony, zaślepki), a około 5 proc. to polimery kauczukowe jak przewody gumowe czy uszczelki.

Podwyżki komponentów dotkną każdego producenta. fot.Agromash
Podwyżki komponentów dotkną każdego producenta. fot.Agromash

Obecna sytuacja nie dotyczy jedynie producentów maszyn rolniczych, ale także branży motoryzacyjnej czy nawet producentów komputerów. Choć popyt na maszyny rolnicze we Włoszech wzrósł w pierwszym kwartale tego roku aż o 57,7 proc. w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku, a w Hiszpanii o 36,85 proc., to tendencja ta może ostro zahamować z powodu przestojów w najbliższych miesiącach.

To oraz galopujące ceny wszystkich surowców i komponentów na pewno wpłynie na spore zwiększenie cen gotowych produktów - maszyn rolniczych.

Bogatą ofertę nowych i używanych maszyn rolniczych znajdziesz na Gieldarolna.pl.