Jednym z naszych znamienitych gości na konferencji NWwR 2021 będzie dr inż. Jacek Skudlarski z Katedry Inżynierii Produkcji, Instytutu Inżynierii Mechanicznej na SGGW w Warszawie.

Rolnictwo 4.0 również dla małych i średnich gospodarstw?

Nowoczesne technologie stosowane w rolnictwie, ze względu na wysokie koszty inwestycji początkowych, obecnie obejmują swoim zasięgiem głównie duże gospodarstwa rolne. Jednak jak twierdzi dr inż. Jacek Skudlarski, nie oznacza to, że gospodarstwa małe i średnie nie mogą korzystać z dobrodziejstw rewolucji technologicznej.

- Z pewnością nie wszystkie technologie są i będą w najbliższym czasie nakierowane na gospodarstwa o średniej i mniejszej wielkości, ale nie zapominajmy, że już dzisiaj te podmioty częściowo mogą korzystać z dobrodziejstw tej rewolucji. Mowa tu chociażby o programach do zarządzania gospodarstwem, stacjach pogodowych, czy przeróżnych czujnikach polowych – zaznacza Skudlarski.

Cyfryzacja będzie koniecznością

Jak dodaje uczestnik naszej debaty, mało kto zdaje sobie sprawę, że Rolnictwo 4.0 w przyszłości będzie koniecznością, przede wszystkim ze względu na utrzymanie zasad zielonego ładu i emisyjności.

Do tego dochodzi kwestia skrupulatniejszego liczenia kosztów, która w przypadku rosnących cen środków produkcji może decydować o zyskowności działalności rolniczej.

Te i wiele innych tematów zostaną dogłębnie omówione w bloku techniki rolniczej w ramach konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2021.

Sprawdź pełną agendę wydarzenia - NWwR 2021.

Nie czekaj! zarejestruj się już dziś!