Wiosna i lato to dla producentów sprzętu rolniczego czas wystaw i targów. Na takich imprezach mają najlepszy bezpośredni kontakt z rolnikami. Dla Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych tegoroczne wiosenno-letnie wystawy miały charakter szczególny, ponieważ bohaterem imprez okazał się produkowany przez nich opryskiwacz polowy Heros.

Lawina nagród
Podczas XXVII Dni Otwartych Drzwi w Zarzeczewie w woj. kujawsko-pomorskim zawieszany Heros ORZ 400/12/PHX otrzymał puchar oraz miano „Super Produktu”. Natomiast w Lubniewicach w woj. lubuskim, podczas XV Jubileuszowych Targów Rolniczych, zdobył I miejsce w konkursie na „Najlepszy produkt”. Kolejne nagrody – puchar oraz tytuł „Hit” otrzymał Heros podczas XIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym. Wszystkie nagrody Heros zawdzięcza głównie belce!

Opryskiwacz z tradycjami
Heros nie jest nowym opryskiwaczem. Znany od lat polskim rolnikom dobrze służy w wielu gospodarstwach. Dostępny jest w czterech różnych wersjach pojemnościowych (400, 600, 800, 1000 litrów). Szczególnie przydatny jest w małych i średnich gospodarstwach, w których użycie opryskiwaczy zaczepianych jest niemożliwe z racji gabarytów maszyny lub nieekonomiczne. Z powodzeniem wykonuje zabiegi związane z ochroną roślin i nawożeniem płynnymi nawozami.

Model Heros 400/12 wyposażony jest w trzy zbiorniki (zbiornik trzykomorowy). Największy, 400-litrowy, polietylenowy zbiornik włoskiej produkcji posiada zawór spustowy, wskaźnik poziomu cieczy i górny rozwadniacz środków chemicznych. Zestaw uzupełniają jeszcze dwa mniejsze zbiorniki, pierwszy (40 l) z wodą do płukania instalacji cieczowej i nie mniej ważny z czystą wodą do mycia rąk.

Wszystkie trzy zbiorniki wykonane zostały we Włoszech. Nie są to jednak jedyne elementy wyprodukowane na Półwyspie Apenińskim. Trzeba też wspomnieć o trzysekcyjnej pompie Comet – BP 105 z trójkątnym układem głowic i powietrznikiem eliminującymi pulsację cieczy (wydajność 105 l/min). Oprawy rozpylaczy z zaworkami przeciwkroplowymi, sześciosekcyjny zawór sterujący, rozwadniacz czy mieszadła inżektorowe to dzieła firmy Arag.

Do tego wysokiej jakości sprzętu z zagranicy dodać należy jeszcze rozpylacze szczelinowe niemieckiej firmy Lechler. Połączenie znanych i nowoczesnych podzespołów firm zagranicznych z wysokiej jakości rodzimą technologią to bez wątpienia optymalne technologicznie rozwiązanie. Dlatego też opryskiwacze serii Heros od dawna cieszą się dużym zainteresowaniem.

Największy atut – belka
Jednak dawnego Herosa z „bohaterem” ostatnich targów różni kilka znaczących szczegółów. Najważniejszą różnicą jest składana belka polowa, która, co prawda, w nowym modelu 400/12/PHX ma szerokość 12 metrów, czyli taką samą, jak w wersjach poprzednich, ale na długości podobieństwa się kończą. KFMR jako pierwsza firma w naszym kraju produkująca opryskiwacze zastosowała nowy typ belki – PHX. Główną jej zaletą jest możliwość sterowania (składanie, podnoszenie) z kabiny ciągnika za pomocą rozdzielacza hydraulicznego czterosekcyjnego, co w znacznym stopniu zwiększa ochronę operatora przed szkodliwym wpływem środków chemicznych.

Nowoczesna belka ma również możliwość niezależnego składania i rozkładania. Jest to rozwiązanie świetnie sprawdzające się na terenach, na których występują liczne przeszkody (np. krzewy, studzienki, słupy itp.). Koniec z wielokrotnym składaniem i rozkładaniem belki. Teraz operator może wykonać wiele czynności, nie opuszczając kokpitu. Cały proces oprysku ulega więc znacznemu skróceniu i ułatwieniu.

Jedną z wielkich zalet belki jest dopracowany system stabilizacji, dzięki któremu unikniemy zagrożenia ewentualnymi poparzeniami roślin chronionych lub słabego zwalczania chwastów czy szkodników. Belka PHX jest wyposażona w mechaniczną blokadę stabilizacji (zatrzask) automatycznie wyłączaną po całkowitym rozłożeniu ramion. Nie zapomniano również o stabilizacji wymuszonej, pozwalającej na dokładniejsze dopasowanie położenia belki roboczej w stosunku do powierzchni pola.

Po zawieszeniu opryskiwacza regulacja wysokości mieści się w zakresie 0,5 do 1,9 m. Do zasilania belki służą dwa wyjścia zewnętrznej hydrauliki olejowej ciągnika. Heros waży 290 kg i pracuje z prędkością 3–10 km/h. Pobierając tylko 35 kW, umożliwia oprysk 3–6 hektarów w ciągu jednej godziny. Dla bardziej wybrednych klientów Krukowiak przygotował bogatą ofertę wyposażenia dodatkowego. Każdy może więc skompletować najbardziej odpowiedni dla siebie zestaw.

PHX w skrócie
  • szerokość robocza 12 m;
  • sterowana i podnoszona hydraulicznie;
  • niezależne rozkładanie ramion;
  • sterowanie belką z kabiny ciągnika za pomocą rozdzielacza hydraulicznego czterosekcyjnego;
  • możliwość podnoszenia w zakresie 0,5 do 1,9 m;
  • wyposażona w pojedyncze oprawy rozpylaczy rozmieszczone na rurce kwasoodpornej;
  • instalacja oświetleniowa.

Źródło: "Farmer" 15/2006