FARMER: Czy sądzi Pan, że na prasy typu Lely Welger CB Concept w Polsce będzie zapotrzebowanie? Takie maszyny będą na pewno z najwyższej półki cenowej.

Gert Aerts: Polska jest ogromnym rynkiem, ma duże powierzchnie użytków zielonych, dlatego potrzebne są wydajne maszyny do prasowania. Jest tutaj wiele gospodarstw, których poziom jest porównywalny do tych z Europy Zachodniej. Biorąc pod uwagę często niesprzyjającą pogodę, gdzie podczas zbioru liczy się każda chwila i kiedy widzimy jak CB Concept pracuje dwukrotnie szybciej od zwykłej „belarki", a uzyskiwane baloty są najwyższej jakości, maszyna z pewnością okaże się potrzebna.

F: Prasa jest jeszcze w fazie testów, na rynku ma być dostępna w ciągu 2-3 lat. Jest jeszcze za wcześnie żeby mówić o cenach nowych maszyn?

G.A.: Cena na razie nie jest znana. Będzie ona wyższa od ceny tradycyjnej prasy belującej, ale trzeba wziąć pod uwagę dwukrotnie wyższą wydajność i niższe zużycie paliwa (największe zużycie paliwa jest generowane przecież podczas ruszania po rozładunku komory). W efekcie koszt zbioru kilograma suchej masy czy zrobienia jednego balotu okaże się niski, a maszyna okaże się najtańszą. Musimy spojrzeć na to jak na inwestycję. Koszty pracy też są coraz wyższe. Musimy wziąć pod uwagę koszty zbioru suchej masy, sprasowania balotu, pracy. Taka inwestycja będzie droższa w zakupie, ale odpłaci się w czasie.

F: Co do wydajności, tu rzeczywiście podczas pracy widać gołym okiem że maszyna zdecydowanie przewyższa dotychczasowe konstrukcje. Ale mówi Pan o uzyskiwaniu wysokiej jakości balotów. Jakie elementy maszyny mają na to największy wpływ?

G.A.: Komorę prasowania oplata jeden, długi pas. Cały czas napięcie pasa jest kontrolowane przez układ hydrauliczny. To zapewnia też najwyższą jakość sprasowania balotu. Kluczowym momentem jest przesunięcie gotowego balotu do tylnej części prasy. Z przodu jednocześnie zaczyna się formować kolejna bela. Cały proces jest automatyczny i pod kontrolowanym, stałym ciśnieniem.
Miminalna zapotrzebowanie mocy to 170 KM, optymalne - 240 KM. Testy wykazały, że prasa daje radę już właśnie przy 170 KM, ale jeśli chcemy ją w pełni wydajnie wykorzystywać pracując z dużymi prędkościami, druga wartość będzie w zupełności odpowiednia.

F: Jakie obecnie prasy Lely cieszą się największą popularnością wśród polskich rolników?

G.A.: Największa sprzedaż dotyczy ostatnio pras zmiennokomorowych serii 5.

Zobacz więcej nt. nowych pras Lely Welger CB Concept:

Artykuł

Film