Warunki tego dnia (9 sierpnia 2018 r.) są trudne, tak dla operatorów jak i maszyn. Za to wręcz idealne na zebranie zalegającej na polu słomy. W bloku startowym czeka już iście polski duet w postaci ciągnika Ursus C380 (z nowością pod maską w postaci amerykańskiego silnika Kohler) agregowanego z prasą Metal Fachu Z 587/1 wyposażoną w sterownik ARPS Z587-00, pozwalający zautomatyzować proces zbioru.

→ Rolowanie w stałym rozmiarze, przegląd pras

Amerykańskie serce

 Jak to brzmi! Na myśl od razu przychodzą klasyczne amerykańskie V8 zarówno te o zapłonie iskrowym jak i nieco mniej popularne diesle. Silnik Kohler KDI 2504 TCR użyty do napędu Ursusa C380 to zupełnie inna jednostka. Na tle konkurencji wyróżnia się najmniejszą pojemnością skokową, choć ujętą w 4 cylindrach, co przekłada się na dość przyjemną pracę – więcej o silnikach Kohler i samej firmie można przeczytać tutaj.

Podczas testów, nową jednostkę zdecydowanie można zaliczyć do mocnych stron. Szybko reaguje na polecenia operatora, nie jest przesadnie głośna a dzięki prostemu układowi oczyszczania spalin (EGR + DOC) i solidnemu wykonaniu "made in USA" można spodziewać się rozsądnych kosztów eksploatacji. Czas pokaże, czy tak będzie. Trochę szkoda, że wybór nie padł na model 3404 TCR, który ze swoimi 375 Nm przy 1400 obr/min mógłby nieźle namieszać w segmencie, deklasując najnowsze konstrukcje FPT i Deutza.

→ Uniwersalne i budżetowe, przegląd ciągników o mocy 80 KM

 Belowanie w automacie

 Kilkanaście koni mechanicznych zapasu pod maską sprawiło, że praca z prasą MF Z587/1 nie stanowiła żadnego problemu, no może poza koniecznością znalezienia właściwego taktu pracy. Choć maszyna została wyposażona w komputer, czujniki i panel sterujący, co pozwalało na sterowanie procesem belowania z kabiny ciągnika, przy pierwszych próbach trzeba było kilka razy wyskoczyć z kabiny. Nie mniej po zdobyciu wprawy i wyczuciu prasy, praca nabierała właściwego tempa...

Więcej, zarówno o prasie jak i Ursusie C380 z nowym silnikiem będzie można przeczytać w najbliższym, wrześniowym wydaniu miesięcznika Farmer.