Wicepremier Białorusi Iwan Bambiza powiedział: -Gospodarczy potencjał rolniczo-przemysłowej naszego kraju stanowi znaczącą część całego eksportowego potencjału naszego kraju. W 2007 r. na finansowanie rolnictwa - w ramach programu odrodzenia i rozwoju wsi -zaplanowano przeznaczyć 3,4 tryl. białoruskich rubli (ok. 1,5 mld USD).
Wicepremier podkreślił, że krajowi jest potrzebna nowoczesna technika rolnicza, która da nowy bodziec dla rozwoju rolniczo-przemysłowej branży.

Białoruskie przedsiębiorstwa rolnicze w br. otrzymają nowe maszyny za ponad 1,3 tryl. białoruskich rubli (603 mln USD). Na podstawie umów długoterminowej dzierżawy, planuje się dostarczyć ok. 1400 kombajnów do zbierania zboża i 360 kombajnów do zbierania paszy, 650 ładowaczy, ponad tysiąc traktorów, półtora tysiąca samochodów "MAZ" oraz innych maszyn – łącznie ponad 3 tys. sztuk.

Zdaniem wicepremiera, ostatnia wystawa wyróżniała się tym, że w jej trakcie rząd Białorusi po raz pierwszy zadeklarował gotowość współpracy z firmami z zagranicy w branży techniki rolniczej i produkcji wyposażenia dla przetwórstwa spożywczego. - Chcemy zaproponować różne warianty dla obustronnie korzystnej i efektywnej współpracy, w tym organizację wspólnych przedsiębiorstw - powiedział - podkreśliwszy przy tym, że rząd chciałby, aby w tych wspólnych przedsiębiorstwach produkowano najnowsze maszyny – takie, jakich dotychczas w republice nie produkowano, a które potrzebna są białoruskim rolnikom. To będzie obopólnie korzystna współpraca w celu produkcji kombajnów, traktorów, techniki do obróbki gruntu - zapewnił.

Wicepremier zaznaczył także, że Białoruś potrzebuje nowych zakładów, które produkowałyby maszyny dla przemysłu spożywczego. Białoruska produkcja spożywcza – zdaniem wicepremiera - wyróżnia się jakością i ekologicznością, ale potrzebuje barwnego i nowoczesnego opakowania. Stworzenie wspólnych przedsiębiorstw pozwoli osiągnąć ten cel.

Iwan Bambiza wyraźnie określił strategię współpracy. Poinformował, że Białoruś jest zainteresowana wejściem na jej rynek największych światowych producentów maszyn rolniczych - takich, jak Claas, Gaspardo, John Deere, Amazonen-Werke, KUNH, PETKUS. Potencjalnym inwestorom zaproponowano współpracę m. in. następującymi przedsiębiorstwami: "Gomsielmaszem", Mińską Fabryką Traktorów, "Bobrujskagromaszem", "Lidagroprommaszem", "Lidsielmaszem".

Białoruś, wykorzystując inwestycje zagraniczne, zamierza stworzyć zagranicznym partnerom korzystne warunki sprzedaży ich produkcji na rynkach krajów bałtyckich, Ukrainy i Rosji.
- Jesteśmy gotowi do aktywnej współpracy i chcemy przyciągać inwestycje na obopólnie korzystnych i długoterminowych zasadach - podkreślił Iwan Bambiza.

Zagraniczni producenci maszyn rolniczych natychmiast zareagowali na tę ofertę. Odbyły się negocjacje z kierownictwem czołowych białoruskich zakładów produkcji maszyn w Ministerstwie Rolnictwa Białorusi, zostały zorganizowane spotkania i prezentacje firm zagranicznych dla swoich potencjalnych. Teraz te oferty są opracowane w Ministerstwie Przemysłu i Ministerstwie Rolnictwa.

OPINIE UCZESTNIKÓW I SPECJALISTÓW WYSTAWY

Lorenc-Petter Sztotc, kierownik firmy "SztotcAgroserwis":
- Na białoruskim rynku nasza firma pracuje od 1992 r. W tym okresie wielkość inwestycji, łącznie z kredytowaniem organizacji rolniczych, wyniosła kilkadziesiąt milionów euro. Jesteśmy największym niemieckim inwestorem na Białorusi w branży rolnictwa. Planujemy nowe inwestycje i jesteśmy gotowi pomóc organizować produkcję nowych maszyn, jak również powiększyć dostawy maszyn rolniczych czołowych światowych producentów.

Pierwszy wiceprzewodniczący Amerykańskiej spółki "International Track and Engine Corporation" Tim Kuni:
- Chcemy zwiększyć sprzedaż silników Diesla w Białorusi. Poczynając od 1994 r., firma dostarczyła ponad 4 tys. silników Diesla marki "Detroit Diesel". W silniki te wyposaża się traktory Mińskiej Fabryki Traktorów oraz kombajny "Gomsielmasz". Rozpatrywana jest również współpraca z "Amkodor" i Mińskią Fabryką Samochodów. Korporacja "International Track and Engine Corporation" opowiada się za długoterminową obecnością na Białorusi. Białoruskie przedsiębiorstwa "Gomsielmasz" i MTZ - to nasi podstawowi partnerzy, traktujemy ich identycznie jak znane na całym świecie firmy, np. "Ford", "Volwo" czy "MAN".

Źródło: infobaza.bu